لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۰

اجرای یک کنسرت بزرگ تلویزیونی به منظور جمع آوری اعانه برای کمک به زلزله زدگان هاییتی


جمعه شب، ابرستارگان جهان موسیقی در کنسرت بزرگی که از اغلب شبکه های تلویزیونی آمریکا و جهان پخش خواهد شد، دست به جمع آوری اعانه برای کمک به زلزله زدگان هائیتی می زنند. طرح این عمل نیکوکارانه توسط جورج کلونی بازیگر مطرح سینمای آمریکا ریخته شده و چهره های سرشناسی چون «بونو» از گروه U2، بروس اسپرینگستین، آلیشیا کیز و بسیاری دیگر در آن شرکت خواهند داشت.

این برنامه دو ساعته تلویزیونی در دو شهر لس آنجلس و نیویورک هم زمان اجرا خواهد شد. مجری برنامه زنده ای که مستقیما از لس آنجلس در سطح جهان پخش می شود جورج کلونی خواهد بود و خواننده و نوازنده هائییتی تبار، «ویکلیف جین» کار اجرای برنامه زنده از شهر نیویورک را به عهده خواهد داشت. هم زمان با این دواجرا، « آندرسون کوپر» خبرنگار شبکه خبری CNN سی ان ان از هائیتی گزارش هایی به طور زنده ارسال خواهد داشت و هنرمندان و موزیسین های انگلیسی هم به صورت ماهواره ای از لندن به این برنامه خواهند پیوست.

بروس اسپرینگستین به همراه جنیفرهادسن، مری جی بلیج، شکیرا و استینگ در نیویورک به اجرای برنامه می پردازند و جاستین تیمبرلیک، دیو ماتیوز، جان لجند و استیوی واندر هم از لس آنجلس به این گروه از آهنگسازان ،نوازندگان و خوانندگان برجسته خواهند پیوست. جی سی، بونو و گروه یوتو و «کلد پلی» از لندن به دیگران خواهند پیوست و این برنامه دوساعته زنده بدون تبلیغات از اکثر شبکه های تلویزیونی آمریکا و جهان از جمله « ام تی وی» MTV و «سی ان ان » پخش خواهد شد.

جاناتان تاپلین، استاد رشته فیلم از دانشگاه کالیفرنیای جنوبی می گوید هنرمندان در اینگونه موارد و هنگامی که حوادث طبعی ضایعاتی از این قبیل در روند عادی زندگی مردم بوجود می آورد همواره پیشقدم بوده و اقدام به کمکرسانی کرده اند. تاپلین تهیه کننده ای که در سال ١٩٧١ کنسرت معروف «بنگلادش»را با حضور چهره های معروف و اسطوره ای موسیقی آن دوران به منظور کمکرسانی به مردم مصیبت دیده این کشور برگزار کرد. درآن زمان «بنگلادش» کشور جنگ زده ای بود که علاوه برمصائبی که این جنگ برای مردم آن به همراه آورد، سیلاب عظیمی نیز بخش های عظیمی از آن را از بین برده بود.

در آن زمان، کنسرت بنگلادش به همت و با همکاری«جورج هریسون» از اعضای گروه قدیمی بیتل ها و «راوی شانکار» سیتارنواز نابغه هندی با موفقیت برگزار شد. این کنسرت جمع آوری اعانه یا « تله تون» راهگشایی شد برای بسیاری دیگر از کنسرت های خیرخواهانه ای که هنرمندان در طول سال ها در موارد مختلف دست به اجرای آن زده اند. کنسرت هایی چون «مبارزه با گرسنگی در اتیوپی» تا همین اواخر که کنسرت مشابهی نیز به منظور کمک به مصیبت دیدگان طوفان کاترینا در شهر نیواورلئان اجرا شد.

جاناتان تاپلین معتقد است حضور هنرمندان معروفی چون جورج کلونی دراین نوع خدمات نیکوکارانه از اهمیت خاصی برخوردار است:« هنرمندان یا به اینگونه مسائل توجه دارند و یا این که بکلی آن ها را نادیده می گیرند. در این مورد بخصوص و در رابطه با فاجعه ای که در هائیتی بوقوع پیوسته همین قدر که این مسئله توجه هنرمندان را به خود جلب کرده است موضوع مهم و قابل توجهی است و بی شک اثرات مهم ومثبتی هم بر نتیجه این واقعه هنری و گردآوری اعانه خواهد داشت.»

تاپلین معتقد است که درخواست اعانه از سوی هنرمندان خیلی موثرتر از درخواست اعانه از طرف سیاستمداران است.

این سومین بار است که جورج کلونی برای جمع آوری اعانه دست به فعالیت هایی چنین گسترده می زند. این بازیگر نخستین بار برای خانواده های قربانیان وقایع حملات تروریستی یازدهم سپتامبر دست به انجام یک «تله تون» زد. چندی بعد او به کمک قربانیان «سونامی» درخاوردور شتافت واز آن زمان تا کنون نیز به طور مستمر به فعالیت های انسان دوستانه برعلیه نسل کشی ها درسودان اشتغال داشته است.

بسیاری از شخصیت های ورزشی آمریکا نیز در چند روز گذشته در کمکرسانی به زلزله زدگان هائیتی فعال بوده اند. در بازی های آخر هفته گذشته، فدراسیون ملی فوتبال آمریکا از هواداران خود خواست تا با ارسال پیامک های تلفنی مبالغی را به عنوان اعانه به نفع مردم هائیتی ارسال کنند. بنا بر گزارش های رسیده از سازمان صلیب سرخ بین المللی، سیل اعانه های رسیده از سوی طرفداران ورزش فوتبال آمریکایی به بیش از ٥٠٠ هزار دلار درساعت رسید.

تاپلین معتقد است که تکنولوژی نوین راه های آسان تری برای کمکرسانی و ارسال مبالغ اهدایی به مردم هائیتی بوجود آورده است:« شما می توانید فقط از طریق وارد کردن یک شماره چند رقمی یا کد مخصوص به طور اتوماتیک مبلغی از طریق اضافه کردن به صورتحساب تلفن منزل خود اهدا کنید.»

مبالغ جمع آوری شده از « تله تون» جمعه بین سازمان های نیکوکاری مختلف از جمله «یونیسف»، صلیب سرخ و آکسفام آمریکا تقسیم خواهد شد.
XS
SM
MD
LG