لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۰

تلگرام کانال های پخش تبلیغات داعش را می بندد


سرویس پیام رسان تلگرام در تلاش است کانال هایی را که داعش برای تبلیغ هدف های خود و استخدام اعضای جدید بکار می برد ببندد، اما این گروه ظاهرا به همین سرعت کانال های جدیدی ایجاد می کند.

تلگرام، که دفتر مرکزی آن در برلین قرار دارد، دو سال پیش توسط بنیانگذار مشهورترین شبکه اجتماعی روسیه، "وی‌کی" یا VKontakte بوجود آمد و بعنوان راهی فوق العاده امن برای آپ لود سریع و ارسال پیام های ویدیویی و صوتی و نیز نوشته، توجه کاربران اینترنت در بسیاری از نقاط جهان را جلب کرد.

به گفته پژوهشگران امنیتی، دو ماه پیش سامانه جدید تلگرام، که پخش صدا و تصویر را ممکن می سازد، به "گروه اسلامی" امکان داد اخبار و ویدیوهای مربوط به پیروزی های نظامی یا خطبه ها را پخش کند و از تلگرام برای اعلام مسئولیت خود در حملات پاریس و نیز انفجار هواپیمای مسافربر روسی در مصر استفاده کرد.

تلگرام روز چهارشنبه در بیانیه ای گفت قادر شده است ۷۸ کانال مرتبط با داعش در ۱۲ زبان را شناسایی و مسدود کند.

اما به گزارش رویترز، برخی از سایت های داعش که بسته شده بود بسرعت در محل های جدید در شبکه دوباره ظاهر شد. برخی کانال با تغییر محل به کار ادامه دادند.

یک تحلیلگر ضد تروریسم در نیویورک گفت داعش در ماه های اخیر از کانال های تلگرام برای پخش اطلاعیه های مطبوعاتی جهت گرفتن افراد جدید استفاده کرد.

مدیر یک سایتی که در ایالت مریلند فعالیت های گروه های افراطی را زیر نظر دارد، گفت داعش از طریق این کانال ها توانست بالغ بر ۱۶ هزار دنباله رو جدید در اینترنت جذب کند. برخی از این کانال ها دیگر قابل دسترسی نیست، وپیامی روی آنها این موضوع را اعلام می کند.

بیانیه شرکت تاکید می کند بستن کانال های داعش برای محدود ساختن آزادی بیان صورت نگرفت، و می افزاید "ما در حالی که کانال های تروریستی را می بندیم، مانع از کار کسانی که نظریات متفاوت را به گونه ای صلحجویانه بیان می کنند، نخواهیم شد."

تلگرام توسط دو برادر که VKontakteرا تاسیس کردند ایجاد شد.

XS
SM
MD
LG