لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۱ ایران ۱۴:۲۳

رکورد بورس تهران و ابهام در عملکرد بانک مرکزی ایران


شاخص بورس تهران از روز دوشنبه ۱۶ هزار واحدی شد. اين رکورد جدیدی در تاریخ ۴۳ ساله بورس محسوب می شود. مقامات بورس تاکید می کنند روند مثبت بورس حباب گونه نیست. آنها هر گونه دستکاری را در شاخص بورس انکار می کنند.

روزنامه تهران امروز در شماره روز سه شنبه ۱۲ مرداد ماه خود در این زمینه نوشته است، اگر چه کارشناسان و تحلیگران عبور شاخص از مرز ۱۵ هزار واحد را اوج خوش بینی ها دانسته و بر این باور بودند که، به رغم مسائل حاشیه ای و بحث تحریم ها، شاخص بورس می تواند به این رقم برسد اما آن چه روز گذشته اتفاق افتاد، از مرز پیش بینی های خوش بینانه کارشناسان هم فراتر بود.

روزنامه دنیای اقتصاد نیز در شماره روز سه شنبه ۱۲ مرداد ماه خود در گزارشی نوشته است، تقسیم سودهای بالا و استقبال سهامداران، بازار سرمایه را در حالی مورد استقبال سرمایه گذاران قرار داده که سایر بازارهای موازی تغییر چندانی به خود ندیده است. به نوشته این منبع، رکود صنعت ساختمان و کاهش نرخ سود بانکی هیچ انگیزه ای برای سرمایه گذاری در این بخش ها باقی نگذاشته است.

از دید این روزنامه اقتصادی، امید سرمایه گذاران به عدم اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها، در کنار واگذاری ۱۸ درصد از سهام شرکت های خودروسازی از ابتدای تیرماه و افزایش قیمت های باور نکردنی در این معاملات، از جمله دلایل دیگری است که به عبور شاخص بورس از ۱۶۲۸۱ واحد منجر شده است.

هم زمان عزت الله یوسفیان، عضو فراکسیون اکثریت اصولگریان مجلس شورای اسلامی و همچنين عضو ستاد مبازره با مفاسد اقتصادی، روز سه شنبه ۱۲ مرداد ماه در گفت و گو با خبرگزاری کار ایران (ایلنا) با اشاره به جلسه دوشنبه ستاد مبازره با مفاسد اقتصادی اعلام کرد، در این جلسه در مورد نظارت بر بانک مرکزی از مدیریت اين بانک ابراز گله مندی شد، زیرا به گفته این مقام اعداد و ارقام را نمی توان با مصالح سیاسی مخلوط کرد. این نماینده مجلس شورای اسلامی، بانک مرکزی را متهم کرد که در برخی از گزارشات این بانک شائبه وقوع این مساله پیدا شده است. به عقیده این نماینده مجلس، بدنه بانک ها دغدغه چندانی برای حفظ بیت المال ندارند.

در همین حال پیمان فروزش، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی و نماینده زاهدان، در صحن مجلس با بیان این موضوع که دولت در مورد حساب ذخیره ارزی اطلاعات دقیقی به مجلس نمی دهد، ابراز داشت، در هیات امنای حساب ذخیره ارزی نماینده ای از مجلس حضور ندارد و این امر کنترل و نظارت را مشکل کرده است.

این در حالی است که ایلنا روز سه شنبه ۱۲ مرداد ماه در گزارشی با اشاره به آمار فروش نفت و وصول مالیات ها، از کسری پیش از موعد بودجه امسال خبر می دهد. به گزارش ایلنا، «نه تنها منابع مورد پیش بینی در قانون بودجه در پنجمین ماه سال محقق نشده است، بلکه بهای فروش نفت نیز با آن چه در بودجه پیش بینی شده بود به صورت شانه به شانه حرکت کرده است.» با تکیه به این منبع، سهم کمی از مازاد در آمد نفتی به حساب ذخیره ارزی واریز شده است.

جمشید پژویان، از اقتصادانان نزدیک به دولت آقای احمدی نژاد در ۵ سال اخیر، روز سه شنبه ۱۲ مرداد ماه در گفت و گو با خبرگزاری فارس با بیان این که شواهد آماری بیانگر بدهکار بودن دولت به بانک ها است، بدهی شرکت های دولتی به بانک ها را جزء بدهی دولت به بانک دانست و از پیش بینی راهکارهای جدید توسط دولت برای بدهی ها خبر داد.

هم زمان خبر ها از صدور مجوز برای تاسیس نخستین صندوق سرمایه گذاری ایرانیان مقیم خارج حکایت دارد.

داریوش قنبری، سخنگوی فراکسیون خط امام مجلس شورای اسلامی، بامداد روز سه شنبه ۱۲ مرداد ماه در گفت و گو با ایلنا، با انتقاد از برگزاری همایش های ایرانیان خارج از کشور، اعلام کرد، در حالی که دولت با سیاست های نادرست خود سرمایه گذاران داخلی را از کشور فراری داده است، برگزاری همایشی با هدف جذب سرمایه گذار از ايرانيان خارج از کشور را تناقض آشکار با سیاست های دولت دانست. این نماینده مجلس نتیجه گرفت این تناقص در کنار دیگر تناقص های گريبانگير دولت قرار دارد.

XS
SM
MD
LG