لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۸

تعطیلی بازار و ابهام رکورد شکنی بورس تهران


بازار تهران زیر بار توافق شورای اصناف با دولت نرفت. روزنامه خبر در شماره روز چهارشنبه ۲۳ تیرماه خود ضمن اشاره به این خبر نوشته است، گروهی از بازاریان تهران در واکنش به رویکرد مالیاتی دولت سیاست قهر پیشه گرفته اند، تا قصه بازار و اعتراض آنان شکلی پیچیده به خود بگیرد. با استناد به این منبع، قسمتی از بازار تهران هنوز هم در تعطیلی به سر می برد و حتی دامنه اعتراض بازاریان نیز افزایش پیدا کرده است.

این روزنامه به نقل از یکی از فعالان بازار، که نخواست نامش فاش شود، اعتراض بازار را تنها صنفی دانست، و تعطیلی بازار را در اعتراض به رویکرد مالیاتی دولت ارزیابی کرد.

در همین حال، به گزارش رجانیوز، عصر روز سه شنبه در حالی كه تعداد كمی از مغازه ها باز بود، برخی كسبه كه در حال عبور بودند به افراد حاضر در مغازه ها و كسبه تذكر می دادند كه ببندید و تعطیل كنید.

رجا نیوز از قول یکی از کسبه، که نامش در این گزارش ذکر نشده است، نتیجه می گیرد در بازار سنتی عده ای به دنبال آن هستند كه انحصار مطلق یا چند جانبه خود را بر شبكه توزیع و واردات كالا حفظ كنند و اهداف دیگری را دنبال می كنند.

در حالی که تشنج در بازار تهران وارد هفته دوم می شود، عوض حیدرپور، عضوکمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، گفت، خسارت تعطیلی در روزهای یکشنبه و دوشنبه به دولت حدود ۴ هزارمیلیارد تومان بر آورد شده است.

اين عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس یاد آور شد، دولت باید نسبت به تعطیلی در روزهای شنبه و یکشنبه پاسخگو باشد.

به گزارش خبرگزاری مهر، تعطیلی روز یکشنبه نه تنها برای برخی صاحبان حساب های جاری طلایی در بانک سپه مساوی با برگشت خوردن چک های این افراد بود، بلکه از حساب آن ها نیز ۳۰ هزار ریال کار مزد برداشت شده است.

بر اساس تازه ترین گزارش بانک مرکزی ایران، نرخ رشد چک های برگشتی در اردیبهشت ماه نیز متوقف نشد، و از مرز ۱۲ در صد گذشت، به عبارتی از هر ۸ چک یکی مهر برگشت خورده است.

به گزارش خبرگزاری کار ایران (ایلنا) کارشناسان اقتصادی احتمال آن را می دهند که با ادامه شرایط موجود و رکود حاکم بر اقتصاد ایران و در صورت اجرا شدن قانون هدفمند کردن یارانه ها وضعیت اقتصادی کشور به مراتب بدتر می شود و از این رو تعداد چک های برگشتی نیز افزایش خواهد یافت.

هم زمان شاخص بورس تهران با عبور از مرز ۱۵ هزار واحد رکورد ۴۳ ساله را شکست.

روزنامه جهان صنعت در شماره روز چهارشنبه ۲۳ تیرماه خود به «عبور شاخص از مرز روانی ۱۵ هزار واحد» پرداخته است. در تیتر صفحه نخست این روزنامه می خوانیم، «قیمت های مدیریت شده بورس را تکان داد.»

جهان صنعت نوشت، تاثیر حمایت این روزهای نهادهای شبه دولتی از سهام ارزنده بازار را نمی توان در رشد پرشتاب شاخص ندیده گرفت. از این رو به خوانندگان خود گوشزد می کند که حتی در شرایط صعودی بازار بورس نیز نباید هر سهمی را به هر بهایی خریداری کرد.

علی رضا محجوب، نماینده مجلس و دبیر کل خانه کارگر، نیز در گفت و گو با خانه ملت ( پارلمان نیوز) گفت، در سال های اخیر بورس میدان افراد بازیگر شده است و اشخاص سود جو، به بازار بورس چسبیده اند.

XS
SM
MD
LG