لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۲۵

سازمان استاندارد ایران: بنزین داخلی عامل سمی بودن هوا


سازمان استاندارد ایران: بنزین داخلی عامل سمی بودن هوا
سازمان استاندارد ایران: بنزین داخلی عامل سمی بودن هوا

خبرگزاری مهر به نقل از پرویز رضازاده، مدیرکل پیش بینی سازمان هواشناسی، از افزایش دمای هوای کشور از روز پنجشنبه تا شنبه آینده خبر داد و افزود: «دیگر بارشی حتی برای هفته آینده پیش بینی نمی شود.»

آلودگی هوای تهران باوجود بارندگی های یکی دوروز اخیر هرچند کمی کاهش یافته بود؛ اما همچنان در حد هشدار مانده معضلی بزرگ پیش روی شهروندان و مسئولان است.

میزان بالای غلظت آلاینده ها تنها ویژه تهران نیست و شهرهای بزرگ و پرجمعیت از جمله: اصفهان، تبریز، کرج، مشهد، اهواز نیز گرفتار این بلیه اند.

وزارت بهداشت رقم مرگ و میر ناشی از سمی بودن هوای تهران طی سی و چند روز گذشته را نزدیک به سه هزار تن اعلام کرده و افزود بیماران تنفسی مراجعه کننده به اورژانس بیش از حد انتظار بیش از سی درصد افزایش نشان می دهد.

کارشناسان محیط زیست و بهداشت از جمله یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به لحاظ تخصص علمی خود گفته اند: فرآورده های سوختی کارخانه های پتروشیمی که اخیراً جایگزین بنزین وارداتی شده عامل سرطان و خفگی شهروندان است.

خوراک رسانه های بیگانه

دولت اما این تشخیص کارشناسان در زمینه سمی بودن بنزین داخلی را تامین کننده خوراک «رسانه های بیگانه» اعلام و از اساس آن را دروغ دانسته و مصرف گاز خانگی برای گرمایش خانه ها در زمستان را عامل آلودگی اعلام کرد.

در حالی که نمایندگان دولت تلاش دارند سمی بودن هوای تهران را به مصرف گاز طبیعی خانگی در زمستان نسبت دهند، (موضوعی که با توجه به گرمای بالای روزهای گذشته تهران توجیه پذیر نبوده) در مقابل یوسف رشیدی ، مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با انتقاد از اظهارات رئیس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور دلیل اصلی آلودگی هوای تهران را استفاده از سوخت بی کیفیت و تردد زیاد خودروها در پایتخت دانسته است.

سایت اینترنتی فردا نیز در جهت خلاف گفته های دولت از قول نظام الدین برزگری رييس سازمان استاندارد ایران اعلام کرد: «بنزين‌های توليد شده داخلی با آن استانداردهای تعريف شده بسيار فاصله دارد ، حق مطلب را ادا می كند.»

نظام‌الدين برزگری ، ريیس سازمان استاندارد در این باره افزود: «بنزينی كه هم‌اكنون مورد استفاده قرار می‌گيرد دارای استاندارد يورو ۲ با اكتان ۸۷ است اما بنزين يورو ۴ اكتانی برابر ۹۵ را دارد.»

روزنامه ایران سخنگوی دولت احمدی نژاد در واکنش به این گفتگو اعلام کرد: رئیس سازمان استاندارد ایران نه تنها بنزین های تولید داخل را زیانبار ندانسته؛ بلکه کیفیت تولید آن را نیز مطابق با استانداردهای جهانی اعلام کرده است.

همین روزنامه در گزارش پیشین خود به نقل از سازمان استاندارد ابراز امیدواری کرده بود کیفیت بنزین های تولید شده داخلی به زودی بهبود یابند.

انوشیروان محسنی بندپی نماینده نوشهر و چالوس و نایب رئيس کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی برخلاف روزنامه دولتی «ایران» آلودگی هوا را نوعی آلودگی سمی دانسته و هشدار داد: «این نوع آلودگی موجب تشدید بیماری‌های قلبی و عروقی و بروز سرطان در آینده خواهد شد.»

سازمان محیط زیست دولتی مطیع دولت

کارشناسان شیمیایی به استناد نتایج آزمایش های بدست آمده از تجزیه فرآورده های سوختی کارخانه های پتروشیمی داخلی که اخیراً به مصرف می رسند؛ گفته اند: تنها اکتان های پایین عامل آلودگی هوا نیست؛ بلکه مواد سمی کشنده ای که در این نوع بنزین ها وجود دارد، کارکردی همسان سیانور دارد. اما اداره محیط زیست زیر کنترل دولت از افشای نتیجه آزمایش روی این بنزین ها خودداری می کند.

به گفته محسنی بندپی، «بانک جهانی بدون مدرک نمی‌گويد كه خسارت مالی ناشی از آلودگی هوا در ايران تا سال ۲۰۱۶ به ۱۶ ميليارد دلار يعنی معادل بودجه عمرانی كشور می‌رسد.

این نماینده مجلس همسو با مسئول محیط زیست شهرداری تهران که نظر بسیاری از کارشناسان بهبودمحیط زیست را بازتاب می دهند راه حل گسترش مترو در تهران و شهرهای بزرگ را پیشنهاد کرده. زیرا تجربه مترو نیویورک، پاریس، مسکو و لندن نشانگر تاثیرگذاری ریشه ای مترو در آلودگی هوای شهری ست؛ اما دولت احمدی نژاد به دلایل اختلافات سیاسی و جناحی با رقیبان خود حتا از پرداخت دومیلیارد دلاری مصوبه مجلس به مترو خودداری کرده است. از این روست که نماینده محسنی بندپی گفته است: «بايد از مردم برای عدم اختصاص اعتبار مترو و عدم تهيه سوخت استاندارد عذرخواهی كنيم.»

نایب رئیس کمیسیون بهداشت مجلس نیز غیراستاندارد بودن بنزین داخلی را تایید کرده و افزوده است: «یکی از این راهکارهای علمی این است که دولت، وزارت نفت را به تهیه سوخت استاندارد موظف کند.»

این گفته به این معناست که تاکنون وزارت نفت هیچگونه تعهدی به تولید سوخت استاندارد نداشته است.

استاندار تهران عاملان سمی کردن هوای تهران را معرفی می کند

در چنین اوضاعی ست که مرتضی تمدن استاندار تهران قرار است به زودی عاملان آلودگی تهران را افشا کند تا محاکمه شوند.

یکی از کارشناسان به طنز گفته است: احتمالاً چند اصلاح طلب زندانی و یا مخالفان احمدی نژاد در نهادهایی مثل شهرداری تهران عاملان تولید سم در هوای تهران بوده اند که به زودی توسط دولت افشا خواهند شد.

XS
SM
MD
LG