لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۲۳

تهران بالاترین نرخ فرونشست را در جهان دارد


تهران
تهران

مناطق ۱۷، ۱۸، و ۱۹ شهرداری تهران و شهرهای اسلامشهر، چهاردانگه و شهریار، بیش از مناطق دیگر دشت تهران تحت تاثیر فرونشست قرار دارند.

مدیر کل دفتر برنامه ریزی مخاطرات زمین شناسی سازمان زمین شناسی ایران اعلام کرده است که ۳۰۰ دشت اصلی ایران در معرض خطر فرونشست هستند و دشت تهران، بیشترین نرخ فرونشست را در سطح جهان دارد.

دکتر محمد جواد بلورچی در گفت و گویی با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفت که ایران از نظر میزان خطر و شمار وقوع رخدادهای طبیعی در جهان رتبه سوم را دارد. آقای بلورچی افزود که میزان فرونشست دشت تهران به ۳۶ سانتی متر رسیده که مخاطرات بسیاری در بردارد.

وی افزود که مناطق ۱۷، ۱۸، و ۱۹ شهرداری تهران و شهرهای اسلامشهر، چهاردانگه و شهریار، بیش از مناطق دیگر دشت تهران تحت تاثیر فرونشست قرار دارند.

مدیر کل دفتر برنامه ریزی مخاطرات زمین شناختی سازمان زمین شناسی در بخشی دیگر از گفت و گوی خود با خبرگزاری دانشجویان ایران‌(ایسنا) سبب اصلی بروز پدیده فرونشست را فقدان مدیریت صحیح در بهره‌برداری از منابع آب زیرزمینی عنوان کرد و گفت: «در حالی که در کشورهای پیشرفته حدود ۷۰ درصد آب‌های زیرزمینی صرف کشاورزی می‌شود، این رقم در ایران و [شماری از] کشورهای در حال توسعه به ۹۳.۵ درصد می‌رسد که نتیجه آن وضعیت نامناسبی است که در آبخوان‌های کشور شاهد آن هستیم.»

بلورچی با توجه به برگشت ناپذیر بودن پدیده فرونشست و نابودی ذخیره آبهای زیرزمینی ناشی از این پدیده، از مردم و مسئولان خواست که این موضوع را جدی تلقی کنند و افزود که این پدیده از مسائلی است که «مورد توجه سازمان زمین شناسی قرار دارد.»

گفتنی است که طبق اطلاعات آقای بلورجی، تازه ترین بررسی هایی که پیرامون میزان فرونشست نقاط گوناگون ایران انجام شده و نهاد متبوع وی به آن استناد می کند، در سال ۱۳۸۵ انجام گرفته است.
XS
SM
MD
LG