لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۵۹

جنجال در ارکستر سمفونیک تهران؛ اعضای ارکستر برای نخستین بار بدون رهبر اجرا کردند


اجرای ارکستر سمفونیک تهران جنجالی شد؛ گروه بدون رهبر روی صحنه رفت
اجرای ارکستر سمفونیک تهران جنجالی شد؛ گروه بدون رهبر روی صحنه رفت

شهرداد روحانی، مدیر هنری و رهبر ارکستر سمفونیک تهران، از بابت جنجال‌های شب گذشته هنگام اجرای این ارکستر در تالار وحدت ابراز تأسف کرد.

ارکستر سمفونیک تهران نیمه دوم اجرای خود را بدون رهبر روی صحنه برد. این نخستین باری است که اعضای ارکستر سمفونیک تهران بدون رهبر می نوازند.

به نوشته برخی خبرگزاری‌های ایران، ماجرا از آن جا آغاز شد که منوچهر صهبایی رهبر مهمان، که به جای شهرداد روحانی رهبری ارکستر را بر عهده داشت ادعا کرد آقای روحانی نه به دلایل پزشکی، بلکه به خاطر رویدادهای اخیر، از ایران فرار کرده است.

چندی پیش روابط عمومی بنیاد رودکی در بیانیه ای رسمی اعلام کرده بود که شهرداد روحانی به خاطر عارضه قلبی این اجرا را رهبری نخواهد کرد. اما رهبر مهمان ارکستر سمفونیک تهران این ادعا را دروغ خواند و ضمن ابراز تأسف از حوادث اخیر ایران، گفت ترجیح می دهد به جای اعتصاب،کار کند. آقای صهبایی گفت: «شعار ما سکوت است.»

ارکستر سمفونیک تهران، با اجرای قطعه «آداجیو» از باخ به جان باختگان اخیر ایران و بازماندگان آنها ادای احترام کرد و آقای صهبایی نیز از حضار خواست دقیقه ای سکوت کنند.

بنا به گزارش‌های منتشر شده از حواشی این رویداد، منوچهر صهبایی در پاسخ به اعتراض‌هایی که به اظهارات او در مورد شهرداد روحانی شد، گفت: «مطرب باید جایی برود که مطربی اش را بکند.»

این سخنان او با اعتراض حضار و اعضای ارکستر همراه شد. در نیمه دوم برنامه، دستیار رهبر ارکستر روی صحنه آمد و گفت کنسرت ادامه نخواهد یافت اما سرانجام با وساطت مسئولان بنیاد رودکی، اعضای ارکستر روی صحنه آمدند و قطعاتی را بدون رهبر اجرا کردند.

شهرداد روحانی در صفحه اینستاگرام خود از حمایت اعضای ارکستر از مخاطبان و جایگاه رهبر ارکستر تشکر کرده و نوشته است: «از آن چه شب گذشته در تالار وحدت و در میانه اجرای ارکستر سمفونیک تهران روی داد عمیقا متأسف شدم. امیدوارم فضای موسیقی ما، همچون گذشته در مسیر صلح و دوستی در حرکت باشد.»

بنیاد رودکی، که ارکستر سمفونیک تهران را مدیریت می‌کند، هنوز به جنجال‌های شب گذشته واکنشی نشان نداده است.

در سال ۱۳۹۴، علی رهبری که هدایت ارکستر سمفونیک تهران را بر عهده داشت در نامه‌ای سرگشاده به وزیر ارشاد به مشکلات مدیریتی در بنیاد رودکی و بدرفتاری با نوازندگان ارکستر اعتراض کرد و سپس استعفا داد.

شهرداد روحانی مدتی به عنوان رهبر مهمان این ارکستر را رهبری کرد و سپس رهبر ثابت ارکستر سمفونیک تهران شد.

شهرداد روحانی، برادر انوشیروان روحانی آهنگساز مشهور ایرانی است. او دانش‌آموخته کنسرواتوآر وین است و با ارکسترهای بزرگ جهان همکاری داشته است. آقای روحانی با رهبری ارکستر فیلارمونیک سلطنتی در برنامه «زنده در آکروپولیس» با اجرای یانی، موزیسین مشهور یونانی، به شهرتی جهانی رسید.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG