لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۹

تهران، شهر مهمانی های پنهانی


روزنامه گاردین در مقاله ای با عنوان «تهران- شهر مهمانی های پنهانی» به مهمانی هایی پرداخته که در تهران بر گزار می شود، و این که چگونه مردم - مخصوصأ جوانان - شبها را سر می کنند، چه خطرهایی وجود دارد و چه واکنش هایی.

در گزارش گاردین آمده، بعد از نیمه شب خیابان های تهران به صورت فریبنده ای آرام به نظر می رسد، اما یک گوشه ای غیرعادی در محله اعیان نشین شهر جلوه ای دیگر دارد و نشان می دهد که چه در بین چهار دیواری ها می گذرد. در مقابل، پیاده روهای خلوت، در محله سوپر مارکت جردن در آخر شب ولوله ای بر پاست. ترافیک متراکم تر است و رانندگان اتومبیلهای مرسدس بنز و پورش در این منطقه از خیابان منحرف می شوند و عادی رانندگی نمی کنند که یا مست هستند و یا توجهی به مقررات رانندگی ندارند.

در حالی که بر اساس مقررات مغازه ها و فروشگاههای دیگر باید تا نیمه شب ببندند، سوپر مارکت جردن یک استثناست. گفته می شود که صاحبش دارای رابطه ای قوی با شهرداری است و به نوعی انحصار فروش نوشیدنیها در آخر شب را در کنترل دارد.
در حالی که بسیاری از ایرانیها در خانه هایشان مشروبات الکلی مصرف می کنند، به ندرت در حضور غریبه ها دست به چنین کاری می زنند.

جامعه با باور به این ضرب المثل که «چهاردیواری اختیاری» به زندگی ادامه می دهد . اما سوپر مارکت جردن یک مکان نادری است که با واقعیتهای جامعه در رویارویی است. در حالی که فعالیتهایی ممنوع مثل نوشیدن مشروبات الکلی، استفاده از مواد مخدر، روسپیگری و داشتن روابط جنسی خارج از چارچوب ازدواج رواج دارد ، به ندرت به اماکن عمومی کشیده می شود، اما شرایط در منطقه سوپر مارکت جردن متفاوت است.

تهران شهری است با محله هایی که در آن فعالیتهای ممنوعه متعددی قابل تحمل به نظر می رسد، که شامل خیابانهایی می شود که روسپیان محجبه خیابانی منتظر مشتیریان می ایستند، که حضور شان بقدری واضح است که هر زنی که پس از ۱۰ شب در آن محلات باشد به عنوان زنانی مورد توجه قرار می گیرند که در پی یافتن مشتری هستند. در شبهای آخر هفته جوانان با اتومبیلهای اسپورت گرانقیمت در این محله ها در پی بلند کردن زنی برای یکشب هستند.

حتی مهمانی های منازل نیز با نگرانی بر گزار می شوند. زیرا هر لحظه پلیس ممکن است سر برسد و نه تنها مهمانی را بر هم زند بلکه میزبان و مهمان با هم دستگیر یا جریمه شوند. در عین حال، این کدهای اخلاقی از محله ای به محله دیگری به طور متفاوت به اجرا در می آیند. با این حال، حتی با رسیدن پلیس، عیاشان و کسانی که در مهمانی خوش می گذرانند و لذت می برند، از راههای مختلفی می توانند از شلاق خوردن بگریزند. مثلأ یک شیوه فرار، رشوه دادن به پلیس و اخاذی با تهدید از سوی پلیس است.

نویسنده در قسمتی از مقاله خود اشاره دارد به فیلمی با نام «اسب حیوان نجیبی است» که در سال ۲۰۱۱ به نمایش در آمده است و آن را گویای وضعیت موجود می داند؛ اما می نویسد بیشتر اوقات دور هم جمع شدن ها و مهمانی ها ساده است و دوستان و آشنایانی را در بر می گیرد که در جستجوی کاهش از فشار کارهای روزانه خویش اند.
XS
SM
MD
LG