لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۲

هوای تهران بازهم ناسالم است


هوای تهران بازهم ناسالم است
هوای تهران بازهم ناسالم است

مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت اعلام کرد: با توجه به گزارش های دریافتی از ایستگاه های سنجش آلودگی هوا، کیفیت هوای تهران هم اکنون در شرایط ناسالم قرار دارد.

بر اساس اطلاعات دریافتی از ایستگاه های سنجش آلودگی هوا در شهر تهران، شاخص کیفیت هوا ۱۵۵ و آلاینده اصلی ذرات معلق دو و نیم میکرون است.

در این شرایط، کیفیت هوای تهران ناسالم تلقی شده و افرادی که دارای بیماری های قلبی و تنفسی اند، افراد سالخورده و کودکان باید از فعالیت سنگین و طولانی خودداری کنند.

همچنین به عموم مردم توصیه می شود فعالیت سنگین و طولانی مدت خود را در هوای آزاد تا آنجا که امکان دارد، کاهش دهند.

در این میان فعالان حفظ محیط زیست شهری سازمان حفاظت محیط زیست به ویژه اداره کل محیط زیست استان تهران را متهم کرده اند اقدام عملی برای کاهش آلودگی هوای تهران صورت نمی دهد.

سعید متصدی، عضو کمیته محیط زیست شورای شهر تهران در گفت و گو با سبزپرس درباره کارکرد اداره کل محیط زیست تهران می گوید: «این که دائم گفته شود فلان کار را می کنیم و می خواهیم بکنیم، اهمیتی ندارد؛ بلکه باید بگوییم فلان کار را کرده ایم و نتایج آن را ارائه دهیم در حالی که چنین اقدامی انجام نشده است.»

شورای شهر تهران می گوید به دلیل همین کم کاری از سوی سازمان حفاظت محیط زیست این شورا طرح جامع کاهش آلودگی هوای تهران را تصویب کرده است. اما اداره کل محیط زیست استان تهران این کار را موازی کاری ارزیابی کرده است.

عضو کمیته محیط زیست شورای شهر تهران می گوید، موضوع مهم بعدی این است که محورهای برنامه جامع کاهش آلودگی هوای تهران باید اجرایی می شد و اکنون اعلام می شد که در محورهای مختلف چه میزان پیشرفت وجود داشته است، در حالی که چنین اقدامی انجام نشده است.

سعید متصدی افزود: «اگر در زمینه کاهش آلودگی هوای تهران کاری قابل ارائه انجام شده است، به شهروندان ارائه شود.»

یکی از کارشناسان محیط زیست شهری نوشته است: سازمان حفاظت محیط زیست و شورای شهر تهران همه عوامل آلودگی هوای تهران را برشمرده و خواهان کنترل این عوامل اند؛ اما در توافقی ناگفته هردوی اینان بزرگترین عامل آلودگی شهر تهران یعنی مجموعه دستگاه های دولتی از جمله نیروهای امنیتی، انتظامی و نظامی را از قلم انداخته اند.»

این کارشناس مدعی شده براساس بخش های حذف شده پژوهش کمیته محیط زیست شورای شهر تهران، اگر کلیه خودروهای نیروهای امنیتی؛ انتظامی و نظامی در تهران تردد نکنند، هوای تهران قابل تنفس خواهد شد.

XS
SM
MD
LG