لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۷

آلودگی هوای تهران همچنان در هشدار


آلودگی هوای تهران همچنان در هشدار
آلودگی هوای تهران همچنان در هشدار

اطلاعات ایستگاههای سنجش آلودگی هوای شهر تهران نشانگر آن بود که سه شنبه نیز مردم پایتخت هوایی ناسالم را تنفس کردند.

بر اساس اطلاعات رسیده از ایستگاه های سنجش آلودگی هوای شهر تهران بر میزان غلظت تمامی آلاینده ها (به غیر از ازن) نسبت به روز دوشنبه افزوده شده است. به این ترتیب میانگین غلظت آلاینده ذرات معلق کمتر از دو ونیم میکرون فراتر از حد مجاز بوده و شاخص کیفیت هوا هم اکنون در شرایط ناسالم است.

پیش بینی بارش باران و برف

اما سایت رسمی سازمان هواشناسی کشور به نقل از پرویز رضازاده، مدیركل پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی كشور اعلام کرد: «یك سامانه بارشی دیگر از روز شنبه از نوار غربی وارد كشور می شود و در روزهای شنبه و یكشنبه سبب بارش باران و برف و سپس كاهش محسوس دما در نیمه غربی كشور می شود. در روز دوشنبه بارش با شدت كمتر بیشتر استانهای كشور را دربر می گیرد.»

سازمان هواشناسی کشور افزوده است: گزارش هواشناسی حاکی از آسمانی کمی ابری در اواخر وقت ابری و بارش باران و وزش باد همراه است. به این ترتیب انتظار می رود شاخص کیفیت هوا به غیر از مناطق پرتردد و شلوغ در سایر مناطق در شرایط سالم قرار بگیرد.»

هشدارهای پزشکی

با این همه، این سازمان رعایت پیشگیری های بهداشتی را برای مقابله با کاهش آسیب های انسانی از سوی شهروندان تهرانی ضروری دانسته و افزوده است: «افزایش احتمال علائم تنفسی در افراد حساس، تشدید بیماری قلبی و ریوی، مرگ و میر زودرس در افراد مبتلا به بیماریهای قلبی و ریوی و افراد مسن، از اثرات قرار گرفتن در هوای ناسالم است. لذا، به بیماران قلبی و ریوی، سالمندان و کودکان توصیه می شود از فعالیتهای طولانی مدت در فضای باز خودداری کنند.»

گزارش های متناقض

در این حال، شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در گزارشی خلاف سازمان هواشناسی کشور اعلام کرد: تهران در آذرماه حتی یک روز پاک هم نداشت. در ماه گذشته تهران تنها دو روز هوای سالم داشت.

در همین حال خبرگزاریها گزارش کرده اند: دیگر کلان شهرهای بزرگ ایران از جمله کرج نیز گرفتار آلودگی هوا شده اند. حسن پسندیده، مدیرکل اداره حفاظت محیط زیست استان البرز تایید کرد از روز دوشنبه باز هم هوای کرج به شرایط هشدار رسید.

مدیرکل محیط زیست استان البرز افزود: هیچ روزی شهر کرج به کل تعطیل نشد و تنها در مقاطع ابتدایی و راهنمایی به تعطیلی رسید.

سوخت مازوت نیروگاه ها

به گفته کارشناسان محیط زیست فرای خودروها در کرج که منبع اصلی تولید آلاینده ها هستند، نیروگاه منتظر قائم کرج نیز یکی از منابع آلاینده این شهر است. در روزهایی که در آذرماه کرج در شرایط هشدار قرار گرفت یکی از راهکارها برای کاستن از میزان آلاینده های هوا، تبدیل سوخت این نیروگاه از مازوت به گاز بود. این چیزی بود که حتی پیش از آلودگی شدید هوا در پاییز کارشناسان محیط زیست در مورد آن هشدار داده بودند.

استاندار تهران: ضرورت به اطلاع رسانی نیست

کارشناسان محیط زیست سخنان چند روز پیش استاندار تهران را که: «ضرورتی برای اطلاع رسانی از آلودگی هوای تهران نیست و نباید مردم را نگران کرد» را به انتقاد گرفته و گفته اند: اطلاع رسانی به منظور چاره اندیشی شهروندان ضروریست.

مناظره تلویزیونی

در مناظره تلویزیونی روز سه شنبه شبکه خبر که پیرامون آلودگی هوای تهران برگزارشد، رئیس کمسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت : معمولا وقتی دچار بحران می شویم دور هم جمع می شویم و هنگامی که مشکل به طور موقت حل می شود، دوباره همه چیز فراموش می شود .

شهریاری افزود: یادمان نرود که در آلمان هفتاد میلیون اتومبیبل وجود دارد ولی در ایران ایران هشت تا ده میلیون ، پس مسئله اصلی زیاد بودن خودرو نیست ، درست استفاده کردن زیر سایه ساختار درست شهری است .

گوگرد بنزین داخلی استاندارد نیست

محمدی زاده، رئیس سازمان محیط زیست کشور که سه روز پیش گفته بود بنزین داخلی عامل سمی بودن هوا نیست، در این مناظره با تایید اینکه ۸۰٪ آلودگی هوای تهران ناشی از سوخت خودروهاست، برای نخستین بار فاش کرد: بنزین تولیدی دست کم از نظر گوگرد در حد استاندارد بین المللی نیست و براساس مصوبه دولت قرار است طی سه سال آینده میزان گوگرد ترکیبی در بنزین به حد استاندارد بین المللی برسد.

XS
SM
MD
LG