لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۱

شعار های شبانه پس از انتشار خبر بازداشت رهبران جنبش سبز


تظاهرات مخالفان دولت در تهران - ۲۵ بهمن ۱۳۸۹
تظاهرات مخالفان دولت در تهران - ۲۵ بهمن ۱۳۸۹

گزارش های رسیده از ایران، از سرداده شدن شعار های شبانه توسط معترضان در شماری از شهرهای کشور حکایت دارد.

دوشنبه شب و ساعاتی پس از آنکه سایت های مخالفان از انتقال میرحسین موسوی و مهدی کروبی و همسرانشان به یک زندان در حاشیه تهران خبر دادند، گزارش های رسیده حاکیست ساکنان تهران در مناطق مختلف شهر، شعار الله اکبر و شعار هایی در حمایت از رهبران جنبش سبز سردادند و خواستار آزادی آنان شدند.

کلمه می گوید شعار ها دوشنبه شب به حدی گسترده بوده است که «برخی شاهدان، فضای امشب تهران را با شعارهای شبانه در تابستان ۸۸ مقایسه کرده‌اند.»

سایت کلمه می گوید علاوه بر تهران، گزارش هایی از شعار های شبانه در شهرهای شیراز، اصفهان و کرج دریافت کرده است.

این درحالی است که خبرگزاری نیمه رسمی فارس، نزدیک به نهادهای امنیتی به نقل یک مقام قضایی، بازداشت آقایان موسوی و کروبی را تکذیب کرده است.

خبرگزاری فارس، نام این مقام قضایی را منتشر نکرده است.

اما سایت سحام نیوز، به نقل از یکی از فرزندان مهدی کروبی، گزارش خبرگزاری فارس را رد کرده و بر بازداشت او و همسرش فاطمه کروبی تاکید کرده است.

به نوشته سحام نیوز، ماموران امنیتی بسیاری از اموال منزل آقای کروبی از جمله کتاب های وی را با خود برده اند.

سحام نیوز نوشته است خانواده آقای کروبی اين اقدام حكومت را «یک گروگانگیری و آدم ربایی حکومتی» می داند.

پیش از انتشار گزارش های ضد و نقیض از بازداشت میرحسین موسوی و مهدی کروبی، مخالفان در اعتراض به حصر خانگی رهبران جنبش سبز خواستار برگزاری یک راه پیمایی در بعد از ظهر سه شنبه، ۱۰ اسفند ماه و در آستانه سالگرد تولد میرحسین موسوی شدند.

«شورای هماهنگی راه سبز امید» که تظاهرات اعتراضی خیابانی اخیر سبزها را اعلام می کند با انتشار بیانیه ای می گوید در پاسخ به فراخوان جوانان، تشکل های سیاسی واجتماعی از مردم دعوت کرده است تا در روز ۱۰ اسفند در اعتراض «به حصر و زندان خانگی غیر قانونی همراهان مردم ایران، از میدان امام حسین تا میدان آزادی در تهران و در تمام میادین اصلی در شهرستانها فریاد «یا حسین میرحسین»، «یا مهدی، شیخ مهدی» را طنین انداز کنند.»

XS
SM
MD
LG