لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۳

تهران برای مذاکرات صلح افغانستان میزبان رهبران طالبان بوده است


بخش انگلیسی صدای آمریکا - محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، با میزبانی از رهبران طالبان افغانستان، تلاش ها به منظور یافتن یک راه حل برای جنگ افغانستان از طریق مذاکره را به بحث گذاشت.

یک سخنگوی طالبان گفت ملا عبدالغنی برادر، معاون امور سیاسی و رئیس دفتر این گروه شورشی در قطر، هیات بازدید کننده را در این ملاقات رهبری می کرد.

این دومین بار از زمان ناکام ماندن مذاکرات صلح یک ساله طالبان با ایالات متحده در اوائل ماه سپتامبر است که مقام های طالبان به تهران سفر می کنند.

هفته قبل از این دیدار، «سازمان اطلاعات وزارت دفاع ایالات متحده» ادعا کرده بود که ایران با هدف مقابله با نفوذ واشنگتن در افغانستان به ارائه حمایت های نظامی به این گروه شورشی ادامه می دهد.

بنا بر گزارش ها، ایران از آمادگی خود برای شرکت در تلاش ها برای تسهیل روند صلحی متشکل از طالبان و مقام های دولت افغانستان و دیگر نیروهای سیاسی متنفذ در افغانستان خبر داد.

در گزارش «سازمان اطلاعات وزارت دفاع ایالات متحده» اشاره شده است که «حمایت حساب شده» تهران از طالبان همچنین با هدف مقابله با گروه های وابسته به داعش در افغانستان و افزایش نفوذ تهران در هر دولت آتی برآمده از آشتی سیاسی میان طرفین در کابل است: «تهران خواهان بازگشت طالبان به قدرت نیست، اما قصد دارد نفوذ خود در این گروه را در صورت یافتن نقشی در دولت آینده افغانستان حفظ کند.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG