لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۷

پارتی های شبانه سفارتخانه ها، مشکل یا بهانه


پارتی های شبانه سفارتخانه ها، مشکل یا بهانه
پارتی های شبانه سفارتخانه ها، مشکل یا بهانه

خبرگزاری فارس و جهان همزمان از شمار فزاینده پارتی های شبانه سفارتخانه ها در تهران ابراز نگرانی کرده و مدعی شده اند پارتی شبانه یکی از سفارتخانه ها جولانگاه همجنسگرایان بوده است.

در همین حال زهره الهیان عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی نیز به خبرگزاری فارس از کشف همکاری سفارتخانه های برای اخلال در اجرای قانون هدفمندی یارانه خبرداد.

زهره الهیان که ظاهرا نگران وقوع شورش های خیابانی مردم تونس علیه حذف یارانه ها در ایران است، افزود: «برخی سفارتخانه ها با فتنه گران برای ایجاد نا آرامی و تخریب افکار عمومی نسبت به قانون هدفمندکردن یارانه ها شناسایی شده است.»

کوثری نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی نیز در گفت و گو با خبرگزاری مشرق (وابسته به محافل تندرو حاکمیت) این فعالیت سفارتخانه های خارجی را «اهانت آمیز و ساختارشکنانه» نامیده و گفت: «باید به طور کامل از طرف دستگاه‌های امنیتی تحت نظر قرار داشته باشد.»

محمد کرمی راد عضو دیگر کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی نیز در گفت و گو با «مشرق» گفت: «برخورد نیروهای امنیتی و اطلاعاتی با چنین مسائلی که از سوی سفارتخانه‌های خارجی انجام می‌شود ضروری است.»

خبرگزاری جهان خواهان نظارت و کنترل عملکرد سفارتخانه های خارجی در تهران شده و از آنچه «تحرکات ضد فرهنگی» سفارتخانه های خارجی در تهران نام برده ابراز نگرانی کرده است.

خبرگزاری های فارس و جهان در تازه ترین حلقه اقدامات پس از پارتی شبانه سفارتخانه فرانسه که طی آن شماری از هنرمندان ایرانی در آن شرکت کرده بودند، از پارتی شبانه سفارتخانه فیلیپین نام برده که بیش از صد و پنجاه زن و مرد در آن پارتی شرکت داشتند. پارتی ای که به گفته این خبرگزاری ها تحت عنوان «بازارچه خیریه» برگزار شده بود؛ اما نوشابه های الکلی مصرف شده و زنان و مردان بدون حجاب در این میهمانی شرکت کرده بودند.

خبرگزاری جهان در این باره گزارش کرده در جریان برگزاری پارتی شبانه سفارتخانه فیلیپین پلیس دیپلماتیک به مقابله با آن برخاست اما سرانجام دو دستگاه خودروی سیاسی سفارت فیلیپین میهمانان خود را از خیابان مجاور سفارت به محوطه سفارت رساند.

چندی پیش نیز خبرگزاری ها گزارش کردند در جریان پارتی شبانه سفارت فرانسه در تهران که تحت عنوان کنسرت موسیقی محلی برگزار شده بود، بیش از ۱۸۰ میهمان ایرانی و خارجی شرکت داشتند. فردای آن روز پلیس تهران اعلام کرد پس از پایان پارتی شماری از هنرمندان، ورزشکاران و بازیگران سریال های تلویزیونی را دستگیر کرده است.

برخورد با میهمان سفارتخانه فرانسه باعث شد دولت فرانسه رسما سفیر ایران در پاریس را فراخوانده و نسبت به رفتار ناشایست پلیس ایران با مدعوین اعتراض کرد.

سایت بازتاب نیز در گزارشی جداگانه از پرونده سوء استفاده از دختران ایرانی توسط سفارتخانه های اتریش و فرانسه خبر داده بود و نوشت دست کم ده سفارتخانه از جمله سفارتخانه های آفریقایی و عربی متهم به اغفال دختران ایرانی هستند.

یک کارشناس مسائل دیپلماتیک نوشته است: «محافل تندرو بیش از دیگران آگاهند که محوطه سفارتخانه هر کشور جزو خاک آن کشور به شمار آمده و قوانین خود آن کشور بر آن حاکم است. برگزاری میهمانی مختلط یا پذیرایی با نوشابه های الکلی امری عادی ست.»

این کارشناس نوشته است: «تنها راه رفع نگرانی از پارتی های شبانه سفارتخانه ها که در همه جای جهان مرسوم و معمول است، بستن سفارتخانه های خارجی ست؛ و این نشدنی ست.»

یک کارشناس نیز با اشاره به سخنان نمایندگان مجلس که از توطئه سفارتخانه های خارجی برای اخلال در هدفمندسازی یارانه سخن گفته اند، نوشته است: «نگرانی از فرار رئیس جمهوری تونس که بر اثر شورش های خیابانی ناشی از آزادسازی قیمت ها صورت گرفته؛ محافلی از حاکمیت را چنان نگران کرده که می خواهند بگویند چنانچه شورشی در خیابان های تهران به راه افتد، فتنه ای ساخته سفارتخانه های خارجی ست.»

XS
SM
MD
LG