لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۷

رئیس سازمان زمین‌شناسی ایران: در جنوب تهران سالی ۳۵ سانتی‌متر فرونشست اتفاق می‌افتد


علی‌رضا شهیدی، رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی ایران، خبر داد که جنوب شهر تهران «به ‌شدت با پدیده فرونشست» روبه‌رو است و در پایتخت ایران «سالی ۳۵ سانتی‌متر فرونشست داریم.»

به گزارش ایسنا، شهیدی گفت که در ایران «حدود ۳۰۰ دشت تحت تاثیر فرونشست» قرار دارند و در برخی از دشت‌ها «این فرونشست تا ۳۵ سانتی‌متر» می‌رسد.

رئيس سازمان زمین‌شناسی ایران اضافه کرد که کشورهای اتحادیه اروپا «چهار میلی‌متر» فرونشست را «مخاطره و بحران» به‌ حساب می‌آورند.

شهیدی همچنین گفت که منشا گرد و غبارها در ایران «مناطقی با وسعت ۳۵ هزار کیلومتر مربع» هستند که می‌توانند منشا گرد و غبار باشند.

در سال‌های اخیر گزارش‌های متعددی از فرونشست زمین و ایجاد چاله‌های عظیم در دشت‌های مناطق مختلف ایران منتشر شد که علت آن از میان رفتن سفره‌های آب زیرزمینی عنوان شده است.

کارشناسان یکی از دلایل از میان رفتن این سفره ها را برداشت بی‌رویه، بدون نظارت و گاه بدون مجوز از سفره‌های زیرزمینی برای استفاده های کشاورزی و صنعتی عنوان کردند.

از سوی دیگر، سدسازی بی رویه و کارشناسی نشده نیز که موجب تغییرات زیست بوم و خشک شدن تالاب‌ها شده از سیاست‌های غلط مدیریت آب ایران خوانده شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG