لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۵۱

همایش دولتی رسانه ها و ایرانیان برون مرز


همایش دولتی رسانه ها و ایرانیان برون مرز
همایش دولتی رسانه ها و ایرانیان برون مرز

«نقش رسانه‌ها در تعامل با ایرانیان خارج از کشور» محور همایشی بود که در یکی از تالارهای ساختمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی برگزار شد.

برگزارکنندگان این نشست گفتند: بررسی چگونگی کارآیی تاثیرگذاری رسانه ها بر ایرانیان خارج از کشور هدف اصلی این نشست بوده است. اما به جز سید محمود دعایی سرپرست موسسه اطلاعات، بقیه سخنرانان مدیران و مسئولان دولت کنونی بودند و از ایرانیان خارج از کشور یا نماینده رسانه های فارسی زبان در این نشست خبری نبود.

برگزارکنندگان این نشست تایید کردند از مدیران رسانه های فارسی زبان خارج از کشور برای شرکت در این نشست دعوت نکرده اند.

رضا مقدسی، مدیرعامل خبرگزاری مهر، که در این نشست سخنرانی می کرد، با تکرار سخنان قبلا شنیده شده از دولتیان مبنی بر «وارونه منعکس کردن اخبار پیشرفت های کشور توسط رسانه های بیگانه» از رسانه های داخلی خواست «با پوشش گسترده و اطلاع رسانی به هنگام» به مقابله با این رسانه ها برخیزند.

اما خبرگزاری مهر تحت سرپرستی ایشان خبر سخنرانی سید محمود دعایی در همین همایش را به کلی نادیده گرفت که به گفته یکی از کارشناسان: «تنها بخش انتقادی همایش بود.»

محمود دعایی سرپرست موسسه اطلاعات در سخنرانی خود گفت: «برخی از نخبگان به این دلیل رفتند كه فضای فکر و اندیشه برای آنها تنگ شده بود. این نخبگان از كشور رفتند و تبدیل به سرمایه ارزشمند كشورهای دیگر شدند.»

گزارشگر بخش اجتماعی یکی از خبرگزاری ها که در این نشست شرکت داشته، در وبلاگ خود نوشته است: «مدیران این نشست درباره سختگیری های شدید حکومتی علیه جریان آزاد اطلاع رسانی از جمله فیلترینگ سایت های منتقدان داخلی و خارجی و ارسال پارازیت علیه شبکه های خبری فارسی زبان و زندانی کردن متخصصان و وکیلان به دلیل گفت و گو با این رسانه ها سخنی به میان نیاوردند.»

یک روزنامه نگار دیگر در این باره نوشته است: «در کشوری که مصاحبه با یک شبکه تلویزیونی فرامرزی جرم محسوب و مصاحبه شونده با زندان و محرومیت اجتماعی روبرو می شود، سخن گفتن از پوشش گسترده و اطلاع رسانی بیشتر به یک وعده تبلیغاتی شبیه است که این روزها نقل محافل دولتیان است. مثل گفته های محمود احمدی نژاد که وعده داده با اجرای یکی دو برنامه تا پنج سال آینده ایران جزو پنج قدرت اقتصادی جهان می شود.»

XS
SM
MD
LG