لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۱۵

شلیک تیرهوایی برای متفرق کردن تظاهرکنندگان در مقابل حسینیه ارشاد تهران


عزت الله سحابی، از فعالان سرشناس ملی-مذهبی در ایران و دخترش هاله سحابی
عزت الله سحابی، از فعالان سرشناس ملی-مذهبی در ایران و دخترش هاله سحابی

خبرگزاری فرانسه از تهران به نقل از شاهدان عینی گزارش می دهد که نیروهای امنیتی ایرانی روز شنبه برای متفرق کردن صدها تظاهرکننده معترض به مرگ هاله سحابی، تیر هوایی شلیک کردند.

تظاهرکنندگان در قالب گروه هایی در خارج از حسینیه ارشاد در خیابان شریعتی تهران تجمع کرده بودند. خبرگزاری فرانسه به نقل از شاهد عینی اش در تهران نوشته است که حسینیه ارشاد، مکانی سنتی برای تجمعات اعتراضی اصلاح طلبان است.

به گفته این خبرگزاری، نیروهای امنیتی با استفاده از باتون و شلیک گلوله های هوایی سعی کردند تجمع معترضان را پراکنده سازند و در این میان حدود ۱۵ نفر را نیز بازداشت کردند.

خبرگزاری فرانسه می گوید از آنجا که رسانه های خارجی اجازه پوشش خبری تظاهرات مخالف دولت در ایران را ندارند، قادر به تایید مستقیم این اطلاعات نیست.

در روزهای اخیر وب سایت های انعکاس دهنده نظرات مخالفان دولتی و اعضای شبکه های اجتماعی مانند فیسبوک، خواستار تجمع اعتراضی به مرگ بحث برانگیز هاله سحابی شدند. هاله سحابی، دختر عزت الله سحابی، در مراسم خاکسپاری این چهره سرشناس ملی-مذهبی در لواسان، بر اثر ضربه نیروهای امنیتی که در محل حاضر شده بودند، از حال رفت و سپس در بیمارستان محلی جان سپرد.

کلمه، یکی از وبسایت های متعلق به اپوزیسیون اعلام کرد که هاله سحابی ۵۴ ساله، روز چهارشنبه بر اثر ایست قلبی و به دنبال درگیری با نیروهای امنیتی در مراسم خاکسپاری پدرش جان سپرده است.

واشنگتن یک روز بعد از حادثه، نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی ایران را مسئول مرگ هاله سحابی اعلام کرد.

مارک تونر، یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: «شاهدان عینی و منابع قابل اتکا درباره چگونگی مرگ هاله سحابی تصریح کرده اند که خانم سحابی بر اثر اقدام ناشایست نیروهای امنیتی جانش را از دست داد».

تظاهرات روز شنبه، ۱۴ خرداد در تهران، با بیست و دومین سالروز مرگ آیت الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران همزمان شده است.

XS
SM
MD
LG