لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۵۷

پژوهشگر نوجوان، مهمان ویژه سخنرانی سالانه اوباما


یکی از مهمانان ویژه سه شنبه شب در سخنرانی سالانه باراک اوباما در مورد «وضعیت کشور» نوجوانی بود که آزمایشی ابداع کرده است که می تواند سرطان پانکراس را در مراحل بسیار ابتدایی تشخیص دهد.

در کنار صندلی های اختصاصی ویژه بانوی اول آمریکا نام جک آندراکا، جوان شانزده ساله اهل کرونزویل مریلیند به چشم می خورد. جک آندراکا برنده جایزه بزرگ نمایشگاه بین المللی مهندسی و علوم سال ۲۰۱۲ است. این نمایشگاه بزرگترین رقابت بین دبیرستان های سراسر جهان در زمینه علوم است.

جک جوان ترین فردی است که با پشت سر گذاشتن رقبای ۷۰ کشور دیگر جایزه ۷۵ هزار دلاری نمایشگاه را به دست آورده است.

سرطان پانکراس یکی از مرگبارترین اشکال سرطان است. جک زمانی با این بیماری آشنا شد که یکی از دوستان خانوادگی خود را بر اثر این بیماری از دست داد.

او می گوید: «من در مورد این بیماری در اینترنت تحقیق کردم و دریافتم که ۸۵ درصد انواع سرطان پانکراس خیلی دیر و زمانی تشخیص داده می شوند که فرد کمتر از دو درصد شانس زنده ماندن دارد. بعد با خودم فکر کردم که این درست نیست، ما باید راهی برای این قضیه پیدا کنیم».

او همچنین فهمید سطوح پروتئینی موسوم مزوتلئین در خون افراد مبتلا به سرطان پانکراس بالاتر است و تشخیص زودهنگام این امر کلید افزایش شانس زنده ماندن افراد مبتلا به این بیماری است.

جک می گوید: «یکی از مهمترین جنبه ها این است که مبتلایان به این بیماری پس از تشخیص زودهنگام صد درصد شانس زنده ماندن خواهند داشت».

جک آنداراکا پس از دریافت مجوز برای کار در آزمایشگاه جان هاپکینز در بالتیمور، یک کاغذ ساده سنسور درست کرد که نوعی توری حاوی نانوتیوب های کربنی و انواع پادتن ها در آن به کار برده شده اند و می تواند میزان مزوتلئین را با آزمایش یک قطره خون تشخیص دهد و همین امر در نهایت به تشخیص وجود سرطان پانکراس در ابتدایی ترین مراحل ابتلا منتهی خواهد شد.

صحت و دقت آزمایش او در نود درصد موارد به اثبات رسیده است و این آزمایش صد برابر حساس تر از آزمایش هایی است که هم اکنون مورد استفاده قرار می گیرد.

جک می گوید: «این سنسور ۱۶۸ برابر سریع تر است و ۲۶ هزار بار ارزان تر از نمونه های قدیمی است. هزینه هر آزمایش فقط ۳ سنت است و انجام آن فقط ۵ دقیقه طول می کشد. نمونه خون یا ادراری مورد نیاز این آزمایش نیز یک ششم آزمایش های سنتی است».

دستاوردی که جک به دست آورده است بدون همکاری و تلاش دکتر آنیربان مایترا، استاد پاتولوژی و آنکولوژی دانشگاه جان هاپکینز ممکن نمی بود. او از بین ۲۰۰ پژوهشگر، تنها محققی بود که به یادداشت های الکترونیکی جک که پروژه خود را توضیح می داد، پاسخ مثبت داده بود.

دکتر مایترا می گوید: «باید اذعان کنم تعجب کرده بودم که یک نوجوان پانزده ساله این یادداشت ها را می نوشت و باید اقرار کنم که کنجکاوی ام هم تحریک شده بود. من می خواستم این جوان بااستعداد و باهوش را ملاقات کنم و در مورد چیزی که ذهنش را به خود مشغول کرده بود، صحبت کنم. بنابراین برای مصاحبه از او دعوت کردم. من بسیار تحت تاثیر او قرار گرفتم».

مایترا گوشه ای از آزمایشگاه خود را به جک داد و او برای تکمیل پروژه خود به مدت هفت ماه کار کرد.

مایترا می گوید: «به نظر من پدر و مادر او برای کسب چنین دستاوردی بسیار موثر بوده اند چون از اوان کودکی او و برادرش را با مجله های علمی آشنا کردند و او را به خواندن و آموختن ترغیب کردند».

جک سنسور سرطان پانکراس خود را به طور رسمی ثبت کرده است و هم اکنون در حال مذاکره با شرکت هایی است که آن را به صورت یک آزمایش ساده و بدون نسخه تولید کنند و در نهایت شاید بتواند برای انواع دیگر بیماری های سرطان نیز تشخیص های زودهنگام ارائه کنند.

مایترا معتقد است هر اتفاقی که بیافتد جک آندراکا نامی است که طی ده بیست سال آینده به کرات شنیده خواهد شد. وی می گوید وقتی او در ۱۵ سالگی چنین دستاورد و ابداع علمی داشته چه کسی می داند که او در ۲۵ یا ۳۵ سالگی چه ابداعی خواهد داشت. او در هر رشته ای که تحصیل کند و در هر زمینه ای که فعالیت کند، تاثیر مثبتی از خود به جای خواهد گذاشت. من تردیدی در این زمینه ندارم. او نوجوان بسیار استثنایی است.
XS
SM
MD
LG