لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۲۵

جوایز بخش تکنولوژی و جلوه های ویژه اسکار به برندگان آن اهدا شد


جوایز بخش تکنولوژی و جلوه های ویژه اسکار به برندگان آن اهدا شد
جوایز بخش تکنولوژی و جلوه های ویژه اسکار به برندگان آن اهدا شد

تکنولوژی مدرن چهره صنعت سینمای هالیوود را با سرعتی سرسام آور عوض کرده است و هرسال کمی پیش از برگزاری مراسم اهدای جوایز اسکار، در یک مراسم جداگانه به بهترین مخترعین، مبتکرین، تکنیسین ها، مهندسین و دست اندرکاران این چهره جدید هالیوود نیزجوایزی اهدا می شود.

دیوید لار، مهندسی است که سال گذشته توانست مشکلاتی که بانک های کامپیوتری جلوه های ویژه با حجم عظیم اطلاعاتی که به آن ها داده می شود دارند را حل کند. این پروسه مخصوص خلق مناظر واقع گرا از طریق کامپیوتر «منتقل کردن» یا rendering نام دارد.

دیوید لار می گوید:«امشب چندین جایزه دیگر نیز به مخترعین و مبتکرین راه های دیگری که منجر به حل این مشکل و اداره این فایل های عظیم شده است اهدا می شود. ما اسم این شیوه تازه اداره فایل ها بزرگ را گذاشته ایم «مزرعه انتقال» rendering farm و خوب لابد من هم که با این فایل ها سروکار دارم اسمم میشه « دهقان انتقال» rendering farmer!

دیوید لار یکی از چندین برنده جوایز «تکنولوژی» اسکار است که این هفته از سوی آکادمی علوم و هنرهای تصاویرمتحرک به این برندگان اهدا می شد. سازمانی که اهدا کننده جوایز اسکار است و روز ٢٧ فوریه جوایزی به بهترین های سینما درسالی که گذشت اهدا خواهد کرد.

دیوید لار با مدرک مهندسی علوم فضایی به صنعت سینمای هالیوود پیوست و امروز با استودیوی انیمیشن «پیکسار» Pixar کار می کند و می گوید فضای پر زرق و برق هالیوود را دوست می دارد:«این جایزه یک آرزوی دیرینه است که برای من جنبه واقعیت پیدا کرده است. من افراد زیادی را در استودیوی پیکسار می شناسم که پیش از من این جایزه را دریافت کرده اند ودر واقع می توانم بگویم آن ها قهرمانان من هستند. این که من توانسته ام از طریق کارم به صورتی از آکادمی قدردانی کنم برایم بی نهایت خوشحال کننده است. برای من این شغل یک فرصت طلائی و حتی باید بگویم به صورتی جادوئی است.»

مارک ساگار یکی دیگر از برندگان جوایز تکنولوژی اسکار امسال، مهندس زیست شناسی است که کارش را در خدمت هنرفیلمسازی گذاشته است. این مهندس توانسته است با ابداعات تازه خود، شیوه های تکنیکی تازه ای را برای تبدیل حرکات صورت بازیگران به شخصیت های کارتونی و انیمیشن روی پرده سینما اختراع کند. این پروسه در راه ساختن فیلم های مختلف از جمله فیلم علمی خیالی «آوتار» ساخته «جیمزکامرون» تاثیرات عمده ای داشته است. مارک ساگار می گوید درست نشان دادن چشم های شخصیت ها در این پروسه بی نهایت مشکل و حائز اهمیت است:«برای فیلمی مثل آواتار ما از دوربین هایی استفاده کردیم که توی کلاه خود مخصوصی و روی سر بازیگر قرار می گیرد. این عمل کارما را به مراتب آسان تر می کرد چون می دانستیم که داریم دقیقا همه حرکات و حتی جزئیات حرکت پلک چشم ها را هم دنبال می کنیم و این حرکات را با هم تطبیق می دهیم. به این طریق شما یک ارتباط نزدیک تری با این شخصیت های کارتونی و انیمیشن پیدا می کنید و همانطور که موقع نگاه کردن به چشم دیگران ما می توانیم احساسات آن ها را تشخیص بدهیم و حس کنیم این حالت را در شخصیت های کارتونی و انیمیشن هم بوجود می آوریم. یعنی یک حس و حالت واقعی به نگاه آن ها می دهیم.»

ریچارد ادلاند، رئیس کمیته اهدای جوایز تکنولوژی آکادمی است. خود او در طول سال ها تا کنون برنده چهار جایزه اسکاربوده است. این جوایز به خاطر جلوه های ویژه از جمله برای سری فیلم های «جنگ ستارگان» Star Wars به او اهدا شده است. ادلاند می گوید صنعت سینمای مدرن هالیوود حتی از آن دوران تا کنون هم دستخوش تغییرات عمده ای شده است:«در زمانی که من وارد حرفه جلوه های ویژه شدم تا با پروژه جنگ ستارگان کارکنم این حرفه هیچگونه شالوده و زیربنایی نداشت. در آن زمان من نمی توانستم کسی را پیدا کنم که دراین زمینه کار کرده باشد. مجبور بودم به هرکسی که استخدام می کردم آموزش بدهم که آن کاری راکه می خواهم برایم انجام بدهند. اما امروزه جلوه های ویژه تبدیل به یک صنعت جداگانه و هم جوار سینما شده است و درحال حاضر شما نمی توانید فیلمی را پیدا کنید که به صورتی از این جلوه های ویژه در آن ها استفاده نشده باشد.»

با این همه این دست اندرکاران جلوه های ویژه همگی دریک مورد متفق القول هستند و آن این است که ابداعات و ابتکارات آن ها به کنار، با وجود تمام افکت های کامپیوتری پیشرفته هنوز هم مهره اصلی و قلب یک فیلم بازیگرآن است.

ماریسا تومه بازیگر برنده اسکاری که به عنوان میزبان مراسم اهدای جوایز تکنولوژی اسکار امسال را اداره می کرد می گوید تکنولوژی مدرن همواره در زمینه آثار سینمایی حضور دارد:«زیبایی این کار در این است که همه جا حضوردارد اما چنان با ظرافت و دقت انجام شده که شما آن را نمی بینید. چون هرچه مهارت دست اندرکاران این تکنولوژی بیشتر می شود این کار ظریف تر انجام می شود.»

ریچارد ادهاند، هنرمندی که در رشته جلوه های ویژه به خلق آثار نقاشی و گرافیک اشتغال دارد می گویداین تکنولوژی نوین درعین حال درهای تازه ای را هم برای فیلمسازان گشوده است. او می گوید چنانچه بودجه آن را داشته باشید یک تهیه کننده می تواند فقط با استفاده از جلوه های ویژه یک فیلم کامل را روی پرده سینما بیاورد. او هم چنین معتقد است که این مسیرتازه هالیوود توانسته است فرصت های تازه ای برای هنرمندان و ابداع گران بوجود بیاورد:«آن ها به دور و برشان نگاه می کنند، مجله های را می خوانند، آن ها باهوشند. این هنرمندان می دانند که یک عامل شگفتی آور درفیلمسازی وجود دارد که به شدت جذاب و جلب کننده است.»

بنا برگفته «ادهاند» همانطور که بسیاری از جوان های بازیگر همواره راهی هالیوود هستند، بسیاری ازدست اندرکاران کامپیوتری نیز امروزه به این شهرمی آیند تا بخت خود را در رشته جلوه های ویژه امتحان کنند.

XS
SM
MD
LG