لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۳

تاثیر منفی استفاده از وسایل الکترونیکی بر کیفیت خواب افراد


تاثیر منفی استفاده از وسایل الکترونیکی بر کیفیت خواب افراد
تاثیر منفی استفاده از وسایل الکترونیکی بر کیفیت خواب افراد

براساس نتایج تحقیق که از سوی «بنیاد خواب واشنگتن» انجام شده است، ارسال پیامک، توئیتر، اینترنت گردی و تماشای تلویزیون، خواب خوش را از چشم مردم آمریکا ربوده است.

نتایج نظرسنجی سال ۲۰۱۱ این بنیاد غیرانتفاعی حاکی از آن است که دو سوم مردم آمریکا در طول هفته به اندازه کافی نمی خوابند و تقریباً همه آن ها ( ۹۷ درصد) تا واپسین ساعات شب در حال استفاده از یک وسیله الکترونیکی هستند.

راسل روزنبرگ، معاون این بنیاد می گوید: «متاسفانه استفاده بیش از حد از تلفن های همراه و کامپیوترهای خانگی باعث شب بیداری میلیون ها آمریکایی و بازدهی پایین این افراد در فعالیت های روزانه شده است.»

این نظرسنجی نشان می دهد افرادی که وسایل الکترونیکی را حداقل یک ساعت قبل از خواب خاموش می کنند، نسبت به سایرین از خواب بهتری بهره مند می شوند.

لارن هیل، یکی از اعضای هیات ویژه دانشکده پزشکی دانشگاه استونی بروک می گوید: «در طی پنجاه سال گذشته شاهد آن بودیم که تماشای تلویزیون تا لحظه خواب به یک امر عادی تبدیل شده است و حالا می بینیم که استفاده از لپ تاپ، تلفن های همراه، بازی های کامپیوتری و وسائل پخش موسیقی به سرعت در کنار استفاده از تلویزیون قرار می گیرند.»

وی تاکید می کند ممکن است رواج استفاده بیش از حد از این وسایل به ویژه بین جوانان، پیامدهای جدی برای سلامت جسمی و روانی به همراه داشته باشد.

با این که تلویزیون همچنان عامل اصلی بی خوابی و یا کم خوابی اکثر افراد است، نقش کامپیوتر هم در این زمینه چندان کمرنگ نیست و ۶۱ درصد گزارشگران آمریکا تا لحظه خواب از لپ تاپ استفاده می کنند و ۳۶ درصد آن ها لپ تاپ را با خود به رختخواب می برند.

از سویی دیگر ۶۳ درصد افراد بین ۲۰ تا ۳۰ سال اعلام کردند که استفاده از شبکه های اجتماعی دلیل اصلی کم خوابی آنهاست و استفاده از بازی های کامپیوتری نیز در این گروه سنی یکی دیگر از دلایل کم خوابی این جوانان است.

XS
SM
MD
LG