لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۶

دانشمندان تلاش برای یافتن منشاء «ماده تاریک» را آغاز کرده اند


دانشمندان تلاش برای یافتن منشاء «ماده تاریک» را آغاز کرده اند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:09 0:00

آزمایشگاه سرن در مرز کشور سوئیس و فرانسه واقع شده است. این مرکز یکی از با سابقه ترین و پیشرفته ترین آزمایشگاه های تحقیقات فیزیک بنیادی در جهان است.

دانشمندان سرن یکی از پیچیده ترین آزمایشهای انجام گرفته در تاریخ بشر را در این آزمایشگاه انجام دادند. آزمایشی در جهت شناخت ماهیت ماده تاریک. وبلاگ آزمایشگاه سرن نوشت، این آزمایش که در ساعت ۷ صبح آغاز شده بود در ساعت ۱۲:۰۳ دقیقه بعد ازظهر با موفقیت به پایان رسید. دانشمندان تصاویری را از مدلهای شبیه سازی شده کامپیوتری این آزمایش منتشر کردند.

وبلاگ آزمایشگاه سرن نوشت که در آزمایش روز چهارشنبه، ۳ ژوئن، ذرات بنیادی پروتون با انرژی بسیار زیاد به یکدیگر برخورد کرده اند. مقدار این انرژی معادل ۱۳ ترا الکترون است. به این ترتیب، شرایط کیهانی در بیش از سیزده میلیارد سال پیش باز سازی می شود، یعنی زمان وقوع انفجار بیگ بنگ یا مهبانگ، اما در مقیاسی بسیار کوچک. پژوهشگران انتظار دارند در این شرایط، شاهد بروز ماده تاریک باشند. براساس مدل استاندارد کیهان شناسی، کل «جرم - انرژی» موجود در جهان شامل کمتر از ۵ درصد ماده معمولی، یعنی ماده متشکل از اتم‌هاست، در حالیکه بیش از ۲۶ درصد آن را ماده تاریک و بقیه را انرژی تاریک تشکیل می‌دهد

۲۰ ماه پیش کشورهای اروپایی عضو مرکز پژوهشی سرن، این آزمایشگاه را برای تعمیرات و بروز رسانی سخت افزارهای تونل ۲۷ کیلومتری سرن بستند. بیش از چندین کیلومتر کابل کشی انجام شد و بسیاری از دستگاه های سنجش و محاسبه داده با مدلهای جدید تر تعویض شد. نتیجه آنکه امروز سرن برای پیدا کردن منبع ماده تاریک آماده شده است.

ماده تاریک به طور مستقیم و از طریق تلسکوپ قابل رویت نیست و براساس فرضیه‌های «فیزیک نو» وجود آن به واسطه تاثیر گرانشی بر ماده مرئی و سایر پدیده‌های کیهانی مشخص می‌شود.

نتایج مربوط به این آزمایش قرار است پس از مطالعه و بررسی بتدریج منتشر شود. برای گرفتن اطلاعات بیشتر در مورد منشا ماده تاریک، می توانید به تارنمای رسمی آزمایشگاه سرن مراجعه کنید.

XS
SM
MD
LG