لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۸

تجمع‌های اعتراضی معلمان در شهرهای مختلف ایران


تجمع معلمان، مشهد
تجمع معلمان، مشهد

گروهی از معلمان امروز پنج‌شنبه در شهرهای مختلف ایران مقابل اداره‌های آموزش و پرورش تجمع کردند.

براساس گزارش‌های برخی تشکل‌های صنفی معلمان و تصاویری که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، معلمان امروز در شهرهای اردبیل، ارومیه، سنندج، کرمانشاه، مریوان و مشهد تجمع کردند.

درخواست آزادی معلمان زندانی، بهبود وضعیت معیشتی، حق تحصیل به زبان مادری، خاتمه دادن به خصوصی‌سازی در آموزش و پرورش و آموزش رایگان از جمله شعارها و مطالبه‌های مطرح شده معلمان در این تجمع بود.

محمد حبیبی، محمود بهشتی لنگرودی و اسماعیل عبدی از جمله فعالان صنفی معلمان هستند که در حال حاضر در زندان به سر می‌برند.

این چندمین تجمع صنفی معلمان در ماه‌های اخیر است. شهرهای مختلف ایران در چند ماه گذشته شاهد تجمع‌های اعتراضی معلمان بوده‌اند.

برخورد با معلمان معترض و بازداشت آن‌ها از سوی نیروهای امنیتی، پیشتر با اعتراض نهادهای حقوق‌بشری و صنفی مواجه شده بود و آن‌ها از ایران خواسته بودند این معلمان را از زندان آزاد کند.

تنها در زمستان امسال حکم ده سال و شش ماه زندان و شلاق محمد حبیبی فعال صنفی فرهنگیان و عضو هیئت مدیره کانون معلمان استان تهران در دادگاه تجدید نظر تایید شد، بین ۴۰ تا ۵۰ معلم در تجمع صنفی معلمان در اصفهان بازداشت شدند و در شهر ابهر (در استان زنجان) نیز یک فعال صنفی معلمان به دلیل سخنرانی در جریان یک تجمع اعتراضی بازداشت شد.

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/1M_IXXzPiHI" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG