لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۸

اعتراضات معیشتی در ایران؛ معلمان سفره‌خالی پهن کردند


تجمع اعتراضی معلمان در مقابل وزارت آموزش و پرورش در تهران- منبع: رسانه‌های اجتماعی
تجمع اعتراضی معلمان در مقابل وزارت آموزش و پرورش در تهران- منبع: رسانه‌های اجتماعی

ده‌ها تن از معلمان حق‌التدریسی روز چهارشنبه چهارم اسفندماه، تجمعی اعتراضی در مقابل ساختمان وزارت آموزش و پرورش در تهران برگزار کردند.

این معلمان با اقدام نمادین پهن کردن سفره خالی، نسبت به «عدم تحقق» وعده‌های مسئولین در رابطه با وضعیت استخدامی و قراردادهای خود اعتراض کردند.

یک روز پیشتر نیز تجمع سراسری معلمان در ده‌ها شهر ایران از جمله تهران، شیراز، مریوان، بوشهر، اهواز، مشهد، کرج، لاهیجان، رشت و یاسوج برگزار شد.

در جریان این تجمع سراسری، تعدادی از معلمان توسط مامورین امنیتی در شهرهای مختلف بازداشت شدند که بر اساس گزارش‌ها برخی از آنان پس از ساعاتی آزاد شدند.

معلمان معترض طی ماه‌های اخیر با برگزاری ده‌ها تجمع سراسری در شهرهای مختلف خواستار تحقق مطالبات خود شده‌اند.

اجرای کامل طرح رتبه‌بندی و همسان‌سازی پرداخت‌ها، آموزش رایگان و آزادی معلمان زندانی از جمله خواسته‌های معلمان معترض است.

طرح رتبه‌بندی معلمان ۲۴ آذرماه در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید، اما در پی ایراداتی که شورای نگهبان از آن گرفت، همچنان اجرایی نشده و در‌ دست‌ بررسی است.

معلمان می‌گویند این طرح «سرهم‌بندی» است و اعلام کرده‌اند که تجمعات خود را تا تحقق خواسته‌هایشان ادامه خواهند داد.

بیش از ۱۰۰ فعال سیاسی و مدنی خارج از کشور نیز روز چهارشنبه چهارم اسفندماه با انتشار بیانیه‌ای، از اعتراض معلمان حمایت کردند و خواستار رسیدگی به مطالبات صنفی آنان شدند.

امضاکنندگان این بیانیه ضمن انتقاد از عملکرد مقام‌های جمهوری اسلامی در اداره کشور، «بی‌تدبیری و فساد» را از عوامل سقوط زندگی معلمان به زیر خط فقر دانسته‌اند.

طی ماه‌های گذشته، شهرهای مختلف ایران شاهد برگزاری تجمعات اعتراضی متعددی بوده و علاوه بر معلمان، کارگران٬ پرستاران٬ بازنشستگان و سایر اقشار جامعه نیز مطالبات معیشتی و صنفی خود را بر برگزاری تجمعات، بازتاب داده‌اند.

این تجمعات در موارد متعددی با سرکوب و بازداشت معترضان توسط مامورین امنیتی، مواجه بوده است.

XS
SM
MD
LG