لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۵

آموزش‌وپرورش: «کارنامه سبز» صرفا جهت اطلاع داوطلب است و حقی برای استخدام ایجاد نمی‌کند


اعتراض معلمان کارنامه سبز (آرشیو)
اعتراض معلمان کارنامه سبز (آرشیو)

رئیس منابع انسانی وزارت آموزش و پرورش می‌گوید معرفی داوطلبان استخدام به مراکز مصاحبه و بررسی مدارک آنها حقی برایشان ایجاد نمی‌کند و مطابق قوانین استخدامی جمهوری اسلامی ایران، تعریفی برای عباراتی چون «کارنامه سبز» وجود ندارد و آن «صرفا جهت اطلاع» به داوطلبان داده می‌شود.

«کارنامه سبز» عنوانی برای پذیرفته‌شدگان آزمون استخدامی دولت، به‌ویژه در بخش آموزش و پرورش، در سال ۱۳۹۹ است. این افراد ماه‌ها است در اعتراض به عدم استخدام، تجمع‌های اعتراضی برگزار می‌کنند.

ناصر سلیمان‌زاده، رئیس مرکز برنامه‌ریزی منابع انسانی و امور اداری وزارت آموزش و پرورش، مراحل استخدام را سه بخش اعلام کرده که نخستین آن پذیرش در آزمون استخدامی است. وی گفته است قبولی در این آزمون حقی برای پذیرفته‌شدگان که در مراحل بعدی رد شده‌ باشند، ایجاد نمی‌کند و اکنون نیز امکان استخدام کارنامه سبزها وجود ندارد.

یکی از مراحل استخدام دولتی در ایران، فیلتر «گزینش» است که طی آن افرادی با نگرش فکری، سیاسی و مذهبی متفاوت با سیستم حاکم، کنار گذاشته می‌شوند.

بر اساس گزارش ایسنا، سلیمان‌زاده با بیان این که این افراد برای ورود به آموزش و پرورش «حتما باید دوباره در آزمون شرکت کنند»، گفت: «از سازمان اداری استخدامی کشور خواهش کرده‌ایم سقف سنی پذیرش» را «یک سال افزایش دهد» تا کسانی که محدودیت سنی دارند نیز بتوانند در آزمون سال ۱۴۰۰ شرکت کنند.

در این حال، هم‌زمان با بازگشایی مدرسه‌ها، اعتراضات گسترده معلمان در استان‌های گوناگون در ایران جریان دارد. آموزگاران معترض خواستار افزایش حقوق، رفع تبعیض، و اجرای طرح رتبه‌بندی هستند.

XS
SM
MD
LG