لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۶

سازمان جهانی بهداشت: برای نخستین بار مرگ و میر بیماری سل از ایدز پیشی گرفت


سازمان جهانی بهداشت با انتشار گزارش بیماری های عفونی در جهان گفت برای نخستین بار مرگ و میر بیماری سل از ایدز پیشی گرفته است.

در گزارش آمده است که در سال ۲۰۱۴ هر یک از دو بیماری بیش از یک میلیون نفر را به کام مرگ فرستادند، اما دلیل مرگ یک سوم از بیماران مبتلا به ایدز نیز آلودگی به باسیل سل بود.

سل یا توبرکلوز از قدیمی ترین بیماری های عفونی است و ابتلا به آن تا ۶ دهه پیش به معنای حکم اعدام بود. در سال ۱۹۴۷ و با ورود استرپتومایسین به بازار دارویی، مرگ و میر سل ۹۰ درصد کاهش یافت.

اما در چند سال اخیر سازمان جهانی بهداشت نسبت به بازگشت دوباره سل و همه گیری آن هشدار داده و در گزارش امسال خود که چند روز پیش منتشر شد می گوید: چنانچه بودجه ۳ میلیارد دلاری و فعالیت های ضروری کنترل بیماری فراهم نشود، سل دوباره به معضل بهداشتی تبدیل می شود.

دکتر ماریو راویگلیون، از سازمان جهانی بهداشت می گوید: "این غیر قابل قبول است که هر روز ۴۴۰۰ نفر در جهان، از سل که یک بیماری قابل درمان است بمیرند."

۹۰ درصد از بیماران مبتلا به سل یا توبرکلوز با آنتی بیوتیک های موجود درمان می شوند. درمان می بایست با ۲ تا ۳ دارو آغاز و ۶ تا ۹ ماه ادامه یابد. و بعضی بیماران لازم است، تا ۱۸ ماه یکی از داروها را ادامه دهند.

اما ۱۰ درصد از بیماران سلی، به زنجیره های میکروبی مقاوم به درمان آلوده هستند. خطر مرگ در این افراد بسیار زیاد است و تقریبا یکی از هر دو نفر آنها می میرند. این میزان مرگ و میر فقط با تب خونریزی دهنده ی ایبولا قابل مقایسه است.

دکتر آریل پابلوس مندس از آژانس توسعه بین‌المللی آمریکا می گوید: "میکروب سل مقاوم به درمان، مثل ویروس ایبولایی است که بال هم دارد چون برخلاف ایبولا، به راحتی و با یک عطسه و سرفه و در محیط های شلوغی مثل اتوبوس و قطار و مدرسه و اداره از فردی به فرد دیگر سرایت می کند و به همین دلیل، یک تهدید بزرگ جهانی است."

با آغاز سال ۲۰۱۶ میلادی یعنی تا ۲ ماه دیگر، سازمان جهانی بهداشت، عملیات ویژه ای را برای پایان دادن سل در جهان آغاز خواهد کرد.

دکتر اریک گوسبی، فرستاده ویژه سل در سازمان ملل متحد می گوید: "آن کاهش ۴۷ درصدی مرگ ناشی از سل که در ابتدا اتفاق افتاد، به دلیل سخت کوشی کارکنان بهداشتی بود و پیام آن این است که تلاش بیشتر می تواند بروز بیماری را کنترل و مرگ و میر آن را کاهش دهد."

به گفته اریک گوسبی جهان در آغاز راه درک یک خطر بزرگ، یعنی بازگشت سل است. سازمان جهانی بهداشت امیدوار است که مشارکت کشورها با هدف حذف بیماری افزایش یابد.

XS
SM
MD
LG