لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۰۷

مقام عراقی: طارق عزيز سال آينده اعدام می شود


مقام عراقی: طارق عزيز سال آينده اعدام می شود
مقام عراقی: طارق عزيز سال آينده اعدام می شود

يکی از مشاوران نخست وزير عراق به خبرنگار شبکه سی -ان- ان گفت که سال آينده - يعنی پس از خروج نيروهای آمريکا از عراق - طارق عزيز، معاون نخست وزير در رژيم سابق عراق، بطور قطع اعدام خواهد شد. اما يکی از وکلای وی از اين خبر اظهار شگفتی کرده و گفته است بعيد می داند که عزيز اعدام شود، زيرا دولت با اين کار کشور را به ورطه تفرقه و جدايی سوق خواهد داد.

عزيز در سال ۲۰۰۳، اندک زمانی پس از حمله نيروهای تحت رهبری آمريکا به عراق و سقوط رژيم صدام حسين، بازداشت شد؛ و سال گذشته به مرگ محکوم شد، اما وکيل او انگيزه سياسی را علت صدور اين حکم می داند.

واتيکان نيز از جمله مخالفان صدور حکم اعدام برای طارق عزيز بوده است که می گويد اين روش با برقراری آشتی ملی سازگاری ندارد.

اما نيروهای نظامی آمريکا تا آخر سال جاری از عراق خارج می شوند و فعاليت های روزانه نيروهای رزمی آمريکا بزودی به گذشته تعلق خواهد گرفت. با اين حال، امنيت سربازان پايگاه کالسو در جنوب بغداد، بزرگترين پايگاه نظامی آمريکا در عراق، هنوز با خطر مواجه است. فرماندهان ارتش آمريکا در اين پايگاه می گويند، حفظ امنيت ارتش آمريکا تنها با کمک و همکاری نيروهای امنيتی عراق و شيوخ محلی امکان پذير بوده است. اين محل مانند يک توقفگاه بزرگ برای کاميون هايی است که به نيروهای در حال خروج از عراق در بزرگراه «ام اس ار» يا مسير اصلی تدارکاتی به سمت مرز کويت، خدمات می دهند.

خروج ارتش آمريکا مدتی است که جريان دارد، اما تا آخر ماه جاری ميلادی تمامی نيروهای رزمی آمريکا اين کشور را ترک خواهند کرد. وظيفه مهمتر سربازانی که پايگاه کالسو را اداره می کنند، حفظ امنيت سربازان در حال خروج در منطقه ای به وسعت ۲۴۰ کيلومتر در جنوب عراق است. اسکات افلانت، فرمانده اين پايگاه که سه سال در عراق خدمت کرده است، معتقد است، روابط نزديک نيروهای امنيتی عراق با شيوخ محلی به حفظ امنيت اين منطقه کمک کرده است. اسکات می گويد: اين طور نيست که اين رابطه نزديک، تنها، کمک کرده است، بلکه يک نقش حياتی بازی کرده است. اگر ما از همکاری نيروهای امنيتی عراق بهره مند نبوديم و از پشتيبانی مردم عراق برخوردار نبوديم، شرايط کاملاً متفاوت می بود.

اسکات افلانت انتظار دارد جزء آخرين کاروانی باشد که خاک عراق را در پايان سال جاری ترک می کند. در سال آينده، ماموريت آمريکا در عراق، از يک ماموريت نظامی به يک فعاليت ديپلماتيک از سوی وزارت امور خارجه آمريکا، تبديل خواهد شد. پايگاه کالسو بر خلاف ديگر پايگاه های آمريکايی در عراق پس از خروج، به وزارت خارجه آمريکا تحويل داده نمی شود. اين پايگاه در اختيار ارتش عراق قرار خواهد گرفت.

XS
SM
MD
LG