لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۷

طارق عزيز: احتمالاً پشت ميله های زندان خواهم مرد


طارق عزيز، مقام ارشد حکومت پيشين عراق، اين روزها با محکوميت های طولانی حبس روبروست. او می گويد احتمالا پشت ميله های زندان مرگ را تجربه خواهد کرد.

طارق عزيز، مردی که روزگاری به عنوان چهره دولت صدام حسين در عرصه بين الملل شناخته می شد، روز يکشنبه ضمن اشاره به کهولت سن و محکوميت طولانی خود گفت فکر می کند که در زندان بميرد.

طارق عزيز در مصاحبه ای کوتاه با خبرگزاری آسوشيتد پرس گفت با توجه به اين حقيقت که اکنون ۷۴ ساله است و دوره ای طولانی را بايد در زندان بماند، احتمالاً پشت ميله های زندان خواهد مرد.

طارق عزيز سال ها به عنوان وزير امورخارجه صدام حسين فعاليت می کرد و شهرت بين المللی او با دفاع از ديکتاتور معدوم عراق گره خورده است. اين مقام ارشد دولت صدام، يک ماه پس از شروع جنگ در عراق، خود را تسليم نيروهای ايالات متحده کرد. او در يک زندان تحت کنترل آمريکا در بغداد در بازداشت بود تا اينکه ايالات متحده، کنترل آن زندان را در ماه ژوييه امسال به دولت عراق سپرد. طارق عزيز نيز يکی از زندانيانی بود که تحويل عراقی ها شد.

طارق عزيز که مسلط به زبان انگليسی است، يک مسيحيی نادر در حلقه درونی افراد نزديک به صدام بود. وی در دو مورد مرتبط با دوره حکومت صدام، محکوم شناخته شده است. طارق عزيز در سال ۲۰۰۹ به دليل نقش خود در اعدام ۴۲ نفر از فروشندگان در سال ۱۹۹۲ که متهم به احتکار شده بودند، مجرم شناخته شد. وی همچنين در يک مورد مرتبط با کوچ کردها در شمال عراق، به تحمل ۷ سال حبس محکوم شده است.

طارق عزيز اکنون متهم است که در کمپينی برای ترور اعضای حزب شيعه الدعوه که نوری المالکی، نخست وزير عراق نيز عضوی از آن است، شرکت داشته است.

XS
SM
MD
LG