لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۲۹

طلا و مسکن در ایران پس از هدفمند کردن یارانه ها سود آور نخواهد بود


محمود بهمنی، رئیس کل بانک مرکزی ايران، در جمع خبرنگاران روز جمعه ۱۲ شهریور ماه ضمن بیان این که هدفمند کردن یارانه ها فشار تورمی را افزایش نخواهد داد در مورد زمان پرداخت هزینه بنزین با کارت های بانکی در پمپ بنزین ها گفت، این کار تا قبل از پایان امسال به نتیجه خواهد رسید، در این حالت افراد با کارت بانکی خود هزینه بنزین را می پردازند و دیگر مشکلی برای نقل و انتقال پول نخواهد بود.

وی هم چنین در مورد تاثیر اجرای قانون بانک داری اسلامی در ایران در راه مقابله با بحران های اقتصادی بین المللی گفت، اجرای کامل بانک داری اسلامی در ایران و سایر کشورهای اسلامی، آثار و صدمات بحران های اقتصادی را کاهش می دهد.

رئیس بانک مرکزی هم چنین اظهار داشت، در بانک داری اسلامی بر اساس عقود مشارکتی اگر تسهیلات گیرنده با مشکل مواجه شود نیازی به جبران این زیان به بانک نیست و یک ریال سود به بانک ها نمی پردازد.

این سخنان در حالی گفته می شود که محمد رضا خباز، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، در گفت و گو با خبرگزاری فارس روز دوشنبه ۸ شهریور ماه با بیان این که اشتباه محاسباتی در خصوص میزان توان پرداخت تسهیلات اعطایی از سوی بانک ها طی چند سال گذشته موجب کاهش توان اعتباری سیستم بانکی شده است، اظهار داشت، در شرایطی که ظرفیت سیستم بانکی کشور برای پرداخت تسهیلات، ۲۳ هزار میلیارد تومان بود، مسئولان دولتی میزان پرداخت تسهیلات را ۷۰ الی ۸۰ هزار میلیارد تومان برآورد کردند.

وی تصریح کرد، این اشتباه محاسباتی ضمن افزایش فشار دولت بر سیستم بانکی، موجب پرداخت تسهیلات بانکی بیش تر از ظرفیت ها و منابع سیستم بانکی شد.

در همین حال بهروز مرادی، مدیر عامل سازمان هدفمند کردن یارانه ها، بامداد روز جمعه ۱۲ شهریور ماه در گفت و گو با خبر گزاری فارس گفت، ۸۲ درصد سرپرستان خانوار شماره حساب بانکی را اعلام کردند و هیچ موضوعی نمی تواند از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها جلوگیری کند.

در شرایطی شاهد آغاز دور جدید افتتاح حساب یارانه نقدی از پانزدهم شهریور ماه هستیم که شمس الدین حسینی، وزیر امور اقتصادی و دارایی، روز دوشنبه ۸ شهریور ماه در حاشیه مراسم ثبت نام گواهی الکترونیکی در بازار سرمایه در جمع خبرنگاران با بیان این که برای اجرای هدفمند کردن یارانه ها در کشور به کار «ژورنالیستی» نیاز نداریم، گفت، «هم اکنون نمی توانم مبلغ و حتی کف و سقف یارانه نقدی را، با وجود آن که مبلغ را می دانم، اعلام کنم زیرا به مصلحت نیست.»

این در حالی است ، که آیت الله مکارم شیرازی، از مراجع تقلید شیعیان، در مراسم شب احیای بیست و سوم ماه رمضان که در مدرسه علمیه امیر الومنین قم برگزار شد، اظهار داشت، فقر در برخی از مناطق کشور بیداد می کند.

در حالی که محمد کشتی آرای، رئیس اتحادیه کشوری طلا و جواهر، بامداد روز جمعه ۱۲ شهریور ماه در گفت و گو با خبرگزاری مهر، از افزایش واردات شمش طلا از مبادی قانونی و نزدیک شدن قاچاق آن به صفر خبر داد و اعلام کرد این شمش ها از کشورهای روسیه، ترکیه و امارات متحده عربی وارد می شود.

رئیس اتحادیه کشوری طلا و جواهر با تاکید بر این که واردات شمش طلا از نظر بانک مرکزی هیچ ایرادی ندارد زیرا قانون کشور است، اظهار داشت، هر کسی می تواند شمش طلا وارد کند،

ضمن این که امر نه تنها ضربه ای به اقتصاد کشور نمی زند بلکه به نفع اقتصاد کشور است.

این مقام واردات شمش طلا را باعث افزایش ذخایر کشور دانست و عنوان کرد، بسیاری از ارگانها، واحدهای تولیدی، شرکت های که به امر صادرات و واردات می پردازند، تجار و فعالان عرصه بازرگانی نسبت به واردات شمش طلا اقدام می کنند.

این در حالی است که هم زمان محمود رضا خاوری، مدیر عامل بانک ملی، در گفت و گو با خبرگزاری فارس، با تاکید بر این که بازارهای طلا و مسکن پس از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها دستخوش تغییرات چندانی نخواهند شد، گفت اجرا شدن این قانون کمک خوبی برای توان اعتباری و بازدهی بانک ها خواهد بود و بانک ها را تبدیل به بهترین محل برای وجوه مازاد مردم می کند.

XS
SM
MD
LG