لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۴

فیلم «تقوی کورز» ماجراهای یک جوان مسلمان درجهان پرشرو شور غرب


فیلم «تقوی کورز» ماجراهای یک جوان مسلمان درجهان پرشرو شور غرب
فیلم «تقوی کورز» ماجراهای یک جوان مسلمان درجهان پرشرو شور غرب

فیلم مستقل و کم هزینه «تقوی کورز» Taqwacores که نمایش آن از این آخر هفته در سینماهای بریتانیا آغاز شده است داستان زندگی یک جوان مسلمان- با بازی هنرپیشه ایرانی امین ناظم زاده - در جهان پرشر وشورغرب است. فیلمی که هنگام ساختن آن ، کارگردان و بازیگرانش برسردوراهی قرار گرفتند که آیا در آن بازی کنند یا نه؟

ساختن فیلم تقوا کورز آسان نبود. فیلمی که بر اساس کتابی به همین نام ساخته شده و داستان یک جوان مسلمان پاکستانی به نام یوسف است که در آمریکا با یک گروه موسیقی زیر زمینی راک که یک عده مسلمان «پانک»، غیر سنتی و یاغی هستند دوست می شود.

اعضای این گروه به قهرمان چشم و گوش بسته فیلم می آموزند که چگونه از زندگی لذت ببرد و باور و ایمان خود را زیر سئوال ببرد.

برای ایاد زهرا کارگردان فیلم که سوری الاصل است و در ایالت اوهایو بزرگ شده، یافتن بازیگرانی که بتوانند در نقش این جوانان مسلمان غیر سنتی ایفای نقش کنند آسان نبوده است:«ترسناک ترین بخش ساختن فیلم همون پیدا کردن بازیگری بود که حاضر بشه در چنین نقشی بدون ترس و واهمه بازی کنه. درحقیقت تعداد هنرپیشه های مسلمانی که بتوانند این نقش ها را ایفا کنند خیلی کم است. در نتیجه این سئوال پیش آمد که آیا به اندازه کافی بازیگر برای این نقش ها وجود دارد؟»

امین ناظم زاده که از نام مستعار «دامنیک رینز» برای بازی در فیلم ها استفاده می کند، یک بازیگر ایرانی / آمریکایی است که پیش از این درچندین فیلم سینمایی و سریال های تلویزیونی نیز بازی کرده است. ناظم زاده در فیلم نقش رهبر این گروه موسیقی که « تقوا کورز» نام دارد را ایفا می کند. البته راضی کردن دامینیک به پذیرفتن این نقش نیز برای سازندگان فیلم کار آسانی نبوده است:«وقتی فیلمنامه را خواندم دروحله اول جذبش شدم ولی بعد نگرانی از محظوراتم بود که ذهنم را مشغول کرد. به ملیت و فرهنگم فکر می کردم که اسلام به هرحال بخشی از آن هاست و به وظیفه ای که درقبال پدر و مادرم و جامعه ام داشتم. اما بعدها فهمیدم این محظورات تنگ نظرانه بود چرا که نتیجه کار یک اثر زیباست.»

امین ناظم زاده یا به عبارتی دامینیک رینز نقش «جهانگیر» رهبر جذاب و پانک این گروه موسیقی را به زیبایی ایفا می کند. جوانی که گیتار می نوازد نماز می خواند و شب ها هم به پارتی می رود. شخصیتی که این بازیگر آن را به این شکل توصیف می کند:« این آدم تلفیقیه از یک شخصیت پانک با موهای تاج خروسی شلوار و زنجیر و اسکیت بورد با یک جوان آزاد منش شجاع دوست داشتنی مهربان و فروتن.»

برخی از صحنه های فیلم «تقوا کورز» در ابتدا برای پدر و مادر کارگردان نیز غیر قابل قبول بوده است. ایاد زهرا می گوید:«در یک صحنه فیلم ربیعه که یک دخترفمینیست و طرفدار حقوق زن هاست، بخشی از قرآن را می خونه و ان را خط می زنه چون آن را برای زنان اهانت آمیز میدونه.»

ولی سرانجام هنر بر خانواده پیروز شد . حتی پدر و مادر امین ناظم زاده که در ابتدا مخالف بازیگری او در این فیلم بودند آن را دوست داشتند.

امین ناظم زاده در سال ١٩٨٢ میلادی در تهران به دنیا آمده است. او درسال ٢٠٠٧ پس از بازی در فیلم «پرواز ٩٣» در نقش یکی از تروریست های هواپیما ربا در وقایع یازدهم سپتامبر به معروفیت رسید و از آن پس در فیلم های متعدد تلویزیونی از جمله سریال روزانه «جنرال هاسپیتال» ایفای نقش کرده است. برادر امین هم با نام مستعار «ایتان رینز» به کار بازیگری درسینما و تلویزیون اشتغال دارد. اخیرا به خاطر پروژه های متعددی سینمایی که به «دومنیک رینز» پیشنهاد شده، برای مدتی برادر او «ایتان» جای خالی او را در سریال تلویزیونی «جنرال هاسپیتال» پرخواهد کرد.

دومنیک یا امین ناظم زاده، درحال حاضر درحال بازی درفیلم سینمایی تازه ای به نام «جین»، فیلم دلهره آوری درباره طراح جوان اتومبیلی درشهر دیترویت که با کشف یک راز قدیمی، ناگهان خود و خانواده خود را در معرض خطرنابودی قرار می دهد می باشد. این فیلم در اواخر سال آینده برروی پرده سینماها خواهد آمد.

XS
SM
MD
LG