لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۰

تالين در استونی، يکی از دو پايتخت فرهنگی اروپا در سال ۲۰۱۱


تالين در استونی، يکی از دو پايتخت فرهنگی اروپا در سال ۲۰۱۱
تالين در استونی، يکی از دو پايتخت فرهنگی اروپا در سال ۲۰۱۱

ديگر پايتخت فرهنگی اروپا در سال جاری، شهر «تورکو» در فنلاند است

انتخاب شهر تالين در استونی به عنوان پايتخت فرهنگی اروپا در سال ۲۰۱۱ هيجان بسياری ميان مردم اين شهر بوجود آورده است. اين انتخاب فرصتی خواهد بود برای اين شهر تا هنر و فرهنگش را نه تنها به تمام اروپا بلکه به همه دنيا بشناساند. گزارشی داريم از برنامه هايی که قرار است در سال ۲۰۱۱، اين شهر فرهنگی را در اروپا مطرح کند.

در شب سال نوی ميلادی، استونی دو رويداد مهم در تاريخ اين کشور را جشن گرفت، يکی پيوستن آن کشور به اتحاديه اروپا و ديگری انتخاب شهر تالين، پايتخت اين کشور در سال ۲۰۱۱ به عنوان يکی از دو پايتخت فرهنگی اروپا ست. ديگر پايتخت فرهنگی اروپا در سال جاری، شهر فنلاندی «تورکو» است. ايده پايتخت فرهنگی در اروپا در سال ۱۹۸۵ ارائه شد و هدف آن مشخص کردن غنا و تنوع فرهنگ اروپا و ايجاد ارتباطی عميقتر ميان مردم اروپا است. از آن زمان تا کنون بيش از ۴۰ شهر اروپايی برای اين مقام انتخاب شده اند.

مردم استونی اميدوارند انتخاب شهر تالين به عنوان پايتخت فرهنگی اروپا در سال ۲۰۱۱، به رشد اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی اين شهر کمک کند و همچنين آن را در دنيا مطرح کند. بنياد تالين ۲۰۱۱ مسؤل برنامه ريزی برای مراسم و جشن هايی است که در منشور مرکز فرهنگی اروپا آمده است. ژانوس روحوما، از مسوؤلين اين بنياد، می گويد نزديکی ميان هنر و فرهنگ هنرمند و مردم از اهداف اصلی اين بنياد است.

خانم روحونا می گويد: «می توانم هدف را در دو کلمه انسانيت و همزيستی، خلاصه کنم. شرايطی فراهم می کنيم تا افراد بتوانند با نويسندگان و هنرمندان مورد علاقه خود ارتباط نزديک داشته باشند. برقراری اين ارتباط در کنار طرح های ديگر بنياد ما را از ديگران متمايز خواهد کرد.»

در سال ۲۰۱۱، ۷ هزار برنامه فرهنگی در تالين برگزار خواهد شد، از جمله نمايشگاه های مختلف، کنسرت، نمايش مد لباس و فستيوال های بين المللی.

ليزسی اسما، طراح لباس ساکن استونی، معتقد است شهر تالين پتانسيل خوبی در زمينه فرهنگ و هنر دارد، و سال ۲۰۱۱ فرصتی است برای اثبات اين امر.

خانم اسما می گويد: «طی چند سال تالين می تواند به شهری در حد برلين تبديل شود. ما فرهنگ منحصربفردی داريم. به رغم آنکه کشوری کوچک هستيم اما افکار و ايده هايی بزرگ داريم. ما ايده های بزرگ داريم و در فعاليتهای خود شجاع و پرانرژی هستيم. در سال ۲۰۱۱ فرهنگ سنتی و مدرن استونی در کنار هم به نمايش در خواهند آمد. اين فرصتی خواهد بود برای هنرمندان جوان استونی تا کارهای هنری خود را به تمام اروپا نشان دهند.»

پال امه، مدير يک گروه موسيقی زيرزمينی به نام ظهير می گويد: «امسال فرصت خوبی برای ارائه هنر ما است. اينکه استونی در اين سال پايتخت فرهنگی است و ما گروهی منتخب هستيم، توجه ها را به ما بيشتر جلب می کند و گروه ما را جالب تر می کند.»

برنامه ی های بنياد در شب سال نو آغاز شدند. در اين شب چندين برنامه از جمله اجرای تئاتر و کنسرت موسيقی، نمايشگاه ها و مراسم آتش بازی همزمان در سراسر شهر تالين اجرا شدند. اين مراسم به صورت زنده بر روی صفحه ای بزرگ که در مرکز شهر نصب شده است، پخش شد.

XS
SM
MD
LG