لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۲

درخواست عضو ارشد طالبان برای پایان جنگ


یک عضو ارشد طالبان خواهان پایان جنگ در افغانستان و مذاکرات صلح شده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ملا آقا جان معتصم، که تا سال ۲۰۰۹ ریاست کمیته سیاسی طالبان را برعهده داشت و هنوز در برخی محافل گروه نفوذ دارد، در بیانیه ای گفت «تمام طرف ها باید از جنگ دست بردارند و اختلافات خود را از راه گفت و شنود و مذاکره حل کنند.»

معتصم، که در رژیم طالبان وزیر دارایی افغانستان بود، از «گام های مقدماتی مهم» تمام طرف ها، مانند لغو تحریم های سازمان ملل متحد علیه اعضای سابق رژیم استقبال کرد و گفت در نتیجه طالبان به گفت و شنود متمایل شدند.

اما او از سازمان ملل متحد و آمریکا خواست بقیه اسامی طالبان را از فهرست سیاه حذف کنند و خواهان آزادی فوری رهبران طالبان از زندان نظامی آمریکا در گوانتانامو شد.

ملا آقاجان معتصم در بیانیه خود، که برای خبرگزاری فرانسه فرستاد، اظهار عقیده می کند چنین گام هایی از سوی جامعه بین المللی به برقراری صلح و امنیت در افغانستان کمک خواهد کرد.

گزارش خبرگزاری فرانسه حاکی است سازمان ملل متحد در ۱۹ ژوئیه نام معتصم را از فهرست تحریم ها خارج ساخت، و او را مسئول جمع آوری پول برای طالبان که اغلب به کشورهای خلیج فارس سفر می کند و با ملا عمر رهبر طالبان ارتباط دارد توصیف کرد.

خبرگزاری فرانسه می گوید یک سخنگوی طالبان اخیرا در بیانیه ای گفت معتصم دیگر نقش رهبری ندارد و اظهارات او نقطه نظرهای گروه را منعکس نمی کند.
XS
SM
MD
LG