لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۴

حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ و جنگ ۱۸ ساله آمریکا با طالبان در افغانستان


تصویری از برج‌های دوقلوی تجارت جهانی بعد از حملات ۱۱ سپتامبر
تصویری از برج‌های دوقلوی تجارت جهانی بعد از حملات ۱۱ سپتامبر

امروز ۱۱ سپتامبر، هجدهمین سالگرد حمله تروریستی سال ۲۰۰۱ به ایالات متحده توسط گروه القاعده است. در آن حملات بیش از سه هزار نفر کشته شدند و کمی بعد از این حملات، پرزیدنت جرج بوش فرمان حمله به طالبان را صادر کرد که آن زمان حکومت بر افغانستان را در دست داشت و میزبان القاعده و رهبر آن اسامه بن لادن بود.

جروزالم پست در گزارشی نوشته است: گروه طالبان در آستانه سالگرد حملات تروریستی یازده سپتامبر ۲۰۰۱، با انتشار ویدیویی سعی کرد این حملات را توجیه کند. آن حملات کار گروه القاعده بود. طالبان که سالها در افغانستان به اعضا و رهبران القاعده پناه داد، در ویدیوی خود گفت حملات نتیجه «اقدامات ما نبود.»

در زمان وقوع حملات یازده سپتامبر، ملا عمر، رهبر طالبان بود. در حملات یازده سپتامبر، بیش از ۳۰۰۰ شهروند آمریکایی جان خود را از دست دادند. اعضای القاعده چهار هواپیمای غیرنظامی را در آمریکا ربودند و دو فروند از هواپیماها را به برج های دوقلوی نیویورک و یکی از آنها را به ساختمان پنتاگون در حومه واشنگتن کوبیدند، و دیگری پیش از آنکه به هدف هواپیماربایان برخورد کند، با تلاش مسافران، در یک محوطه در ایالت پنسلوانیا سقوط کرد.

ایالات متحده پس از حملات القاعده به نیویورک و واشنگتن، نیروهای نظامی خود را به افغانستان که آن زمان طالبان بر آن حکومت می کرد، اعزام کرد و در مدتی کوتاه با پشتیبانی نیروهای افغان، طالبان را سرنگون کرد اما این جنگ هنوز پایان نیافته است. در آن زمان طالبان میزبان القاعده و رهبر آن اسامه بن لادن بود. با اینکه القاعده در سالهای اخیر به شدت تضعیف شده اما طالبان هنوز با ترور و حملات سعی در ایجاد ناامنی دارد.

از زمان سقوط طالبان، این گروه با انجام حملات تروریستی سعی دارد به قدرت بازگردد.

زلمی خلیلزاد از سوی پرزیدنت ترامپ مامور مذاکرات صلح با طالبان شد و در حالیکه پیشنویس توافق احتمالی بین آمریکا و این گروه آماده شده بود، یک حمله دیگر طالبان همه معادلات را برهم زد. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، اخیرا مذاکرات صلح با این گروه را به خاطر ادامه حملات تروریستی، متوقف کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG