لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۶

طالبان درخواست‌ها برای برقراری آتش بس در افغانستان طی ماه رمضان را رد کرد


بخش انگلیسی صدای آمریکا - طالبان دعوت به یک آتش بس در افغانستان طی ماه رمضان را رد کرده است. دولت افغانستان و دیگران امیدوار بودند طی یک آتش بس مقام های مسئول بهداشت شرایط بهتری برای واکنش به «تهدید مشترک» همه گیری ویروس کرونا پیدا کنند.

سهیل شاهین، سخنگوی این گروه اسلام‌گرای شورشی، با اشاره به توافق صلح ۲۹ فوریه ایالات متحده و طالبان، گفت توافق با آمریکا «چارچوب جامع» مورد حمایت جامعه بین المللی برای ترویج صلح در افغانستان را تشریح کرده است: «اگر این توافق به طور کامل اجرا شود، ما را به آتش بس و صلح پایدار خواهد رساند.»

توافق صلح ایالات متحده و طالبان که مورد تائید شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار دارد مقرر کرده است مبادله زندانی بین دو طرف تا ۱۰ مارس پایان یابد تا طالبان و دولت افغانستان بتوانند در آن تاریخ گفتگوهای مستقیم را آغاز کنند.

سخنگوی طالبان می گوید: «در زمانی که جان هزاران زندانی [طالبان] در خطر ابتلا به ویروس کرونا است و در روند اجرای کامل توافق صلح [افغانستان] مانع تراشی می شود، صحبت از آتش بس معقول و قانع کننده نیست.»

دولت افغانستان تا کنون حدود ۵۰۰ زندانی طالبان را آزاد کرده است. طالبان در مقابل ۶۰ زندانی را آزاد کرده، اگر چه مقام های افغان اصرار دارند افراد آزاد شده عمدتا غیرنظامی بودند.

تحلیلگران می گویند روند کند مبادله زندانی به این معنی است که هفته ها تا گفتگوهای بین افغان ها راه مانده است.

دولت اشرف غنی در افغانستان و سازمان ملل متحد با اشاره به تشدید تهدید ویروس کرونا از طالبان خواسته اند خشونت ها در ماه رمضان را متوقف کند.

افغانستان حدود ۱۳۰۰ بیمار مبتلا به «کووید۱۹» دارد و بیش از ۴۰ نفر در اثر آن جان باخته اند. اما مقام ها و منتقدان با توجه به شمار بسیار محدود آزمایش تشخیص ابتلا در آن کشور از این ترس دارند که آمار واقعی به مراتب بالاتر باشد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG