لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۵

آمریکا: توافق طالبان برای کاهش خشونت امشب آغاز می‌شود


بخش انگلیسی صدای آمریکا - یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا می گوید توافق طالبان برای کاهش خشونت طی هفت روز آینده از جمعه شب آغاز خواهد شد. این مقام دولت آمریکا ساعت مشخصی را برای این امر اعلام نکرد. این مهم آغازگر شمارش معکوس برای امضای توافقی میان طالبان و ایالات متحده در پایان ماه میلادی جاری است.

این توافق قرار است ۲۹ فوریه در دوحه، پایتخت قطر، امضا شود تا راه خروج نیروهای آمریکا و مذاکرات میان افغان ها را هموار کند.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در بیانیه‌ای در این مورد گفت: «گفت‌وگوهای بین افغان‌ها کمی پس از آن و بر شالوده این گام اساسی شروع می‌شود تا آتش‌بس جامع و دائم و نقشه‌ راه سیاسی آینده افغانستان، ترسیم شود.»

وی افزود: «چالش‌ها به جای خود باقی است؛ اما پیشرفتی که در دوحه به دست آمده، امیدواری ایجاد کرده و فرصتی واقعی محسوب می‌شود. ایالات متحده از همه افغان‌ها می‌خواهد که از این فرصت استفاده کنند.»

طالبان نیز روز جمعه در بیانیه ای در باره کاهش خشونت گفت: «هر دو طرف اکنون در آستانه فرا رسیدن تاریخ امضای توافق، وضعیت امنیتی مناسبی را ایجاد خواهند کرد، و از نمایندگان ارشد شماری از کشورها و سازمان ها دعوت به عمل خواهند آورد تا در مراسم امضای این توافق شرکت کنند.»

هنوز روشن نیست چه کسی از سوی دولت افغانستان در مذاکرات میان افغان ها شرکت خواهد کرد.

طالبان نتیجه انتخابات در افغانستان را نپذیرفته است و می گوید با نمایندگان دولت افغانستان به عنوان شهروندان عادی مذاکره خواهد کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG