لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۰

طالبان برای شرکت در مذاکرات باید تروریسم را محکوم کنند


طالبان برای شرکت در مذاکرات باید تروریسم را محکوم کنند
طالبان برای شرکت در مذاکرات باید تروریسم را محکوم کنند

مارک گراسمن، دیپلمات ارشد آمریکایی که از افغانستان بازدید می کند می گوید اگر طالبان می خواهند در مذاکرات برای پایان دادن به جنگ ده ساله شرکت کنند، باید تروریسم بین المللی را محکوم و از صلح حمایت کنند.

آقای گراسمن، فرستاده ویژه آمریکا به افغانستان و پاکستان این سخنان را روز یکشنبه در کابل و در کنار جاوید لودین، معاون وزارت خارجه افغانستان ایراد کرد.

گراسمن از اقدام طالبان در گشودن دفتر دیپلماتیک در قطر استقبال کرد. این اقدام طالبان عمدتا به عنوان گامی اساسی در آغاز روند چندجانبه صلح قلمداد شده است. آقای گراسمن در عین حال گفت مشارکت طالبان افغانستان در گفتگو مستلزم تعهد شفاف برای پایان درگیری های مسلحانه است: «افغانستان و آ»ریکا از روند صلح افغانستان حمایت می کنند. تلاش ها در قطر برای افتتاح دفتر طالبان افغانی در این کشور اکنون به اقدامی نیاز دارد تا میان جناح های افغانی گفتمان صلح آغاز شود».

مارک گراسمن خواستار تماس مستقیم میان قطر و دولت افغانستان برای تصمیمگیری درباره جزئیات این تحول دیپلماتیک شد. او همچنین گفت کابل از هیات مذاکره کننده ای که از دوحه به افغانستان برود، استقبال می کند.

جاوید لودین، معاون وزارت خارجه افغانستان نیز از افتتاح دفتر طالبان در قطر حمایت کرد و گفت کابل از اقدام احتمالی آمریکا در انتقال برخی زندانیان طالبان از زندان گوانتامو به قطر حمایت می کند. آقای لودین گفت: «اگر آمریکا تصمیم بگیرد که این زندانیان را به قطر منتقل کند تا به خانواده هایشان ملحق شوند، افغانستان از آن حمایت می کند. اما این در صورتی است که آمریکا تصمیم به آن بگیرد و آمریکا البته باید از تمایل زندانیان نیز مطمئن شود».

گراسمن در این باره گفت هنوز آمریکا هیچگونه تصمیمی درباره انتقال زندانیان گوانتامو نگرفته است.

پیشتر در ماه جاری میلادی، طالبان از آمادگی خود برای ورود به مذاکرات صلح خبر داد و در عین حال گفت از مبارزه علیه نیروهای بین المللی دست برنخواهد داشت.

همزمان یک سخنگوی گروه شبه نظامی طالبان ضمن تاکید بر مخالفت طالبان با قانون اساسی فعلی افغانستان از دولت حامد کرزی در این کشور به عنوان یک دولت «دست نشانده» یاد کرد.

XS
SM
MD
LG