لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۲۰

طالبان می گوید پنج عضو آزاد شده این گروه از گوانتانامو در قطر هستند


نمایی از دفتر سیاسی طالبان در دوحه پایتخت قطر - آرشیو
نمایی از دفتر سیاسی طالبان در دوحه پایتخت قطر - آرشیو

پنج عضو طالبان پس از آزادی از گوانتانامو به دفتر سیاسی گروه در قطر پیوستند. رویترز در گزارشی می گوید آزادی این افراد می تواند بر مذاکرات صلح افغانستان اثر منفی بگذارد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این افراد که در بازداشتگاه نظامی آمریکا در گوانتانامو نگهداری می شدند، در ازای آزادی گروهبان آمریکایی «بو برگدال» که در افغانستان از سوی گروه طالبان ربوده شده بود، آزاد شدند.

«ذبیح اله مجاهد» سخنگوی طالبان درباره آنها گفت: این افراد اکنون در دفتر سیاسی این گروه در دوحه، پایتخت قطر به نمایندگی از طالبان در گفتگوهای صلح شرکت می کنند.

مذاکره کنندگان دولت افغانستان در کابل این تحول را نشانه تمایل طالبان به امضای پیمان صلح با دولت افغانستان تلقی می کنند.

اما برخی نیز با اشاره به نزدیکی هر پنج نفر به ملا محمد عمر، رهبر مرده طالبان، بر آن هستند که با در نظر گرفتن برداشت به شدت محافظه کارانه آنان از اسلام، ممکن است حضور آنان در هیات صلح موجب سخت تر شدن موضع طالبان بشود.

«هارون میر» تحلیلگر سیاسی در کابل بازگشت بنیانگذاران طالبان به صحنه را نشانه این می داند که گروه طالبان در طی دو دهه گذشته چندان تغییری نکرده، همچنان که رهبری آن تغییر چندانی نداشته است.

به گفته این تحلیلگر، آنچه موجب نگرانی بیشتر است، این است که طالبان همین امروز اعلام کند آماده صلح است و پرسش این خواهد بود که نماینده کابل در مذاکرات صلح چه کسی خواهد بود؟ چرا که دولت افغانستان نه تنها از زاویه ایدئولوژی، بلکه از منظر قومی هم دستخوش تفرقه و چند دستگی است.

تحول کاملا نامنتظره دیگر در روند صلح افغانستان، اقدام دولت جدید پاکستان در تن دادن به درخواست طالبان افغانستان و آزاد کردن رهبر گروه از زندان است.

ملا عبدالغنی برادر، از سال ۲۰۱۰ در زندان پاکستان بود. گفته می شود وی در آن سال با نادیده گرفتن پاکستان می خواست درباره صلح با دولت حامد کرزای دیدار کند و به همین دلیل از سوی اسلام آباد دستگیر و زندانی شد. پس از آن که زلمای خلیل زاد نماینده دولت آمریکا در روند صلح افغانستان شد و به پاکستان رفت، ملا عبدالغنی آزاد شد.

پنج رهبر آزاد شده طالبان که اکنون نماینده گروه در گفتگوهای صلح شده اند عبارتند از: ملا محمد فضل، خیرالله خیرخواه، عبدالحق واثق، ملا نورالله نوری، و محمد نبی.

هر ۵ تن از جنوب افغانستان و از یاران ملا محمد عمر هستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG