لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۸

طالبان انتظار دارد توافق صلح با آمریکا در دیدار بعد به دست آید


سهیل شاهین
سهیل شاهین

بخش انگلیسی صدای آمریکا - طالبان می گوید امیدوار است که در دیدار هفته آینده با نمایندگان دولت ایالات متحده در قطر به یک توافق صلح دست بیاید.

سهیل شاهین، سخنگوی تیم مذاکره کننده طالبان، به صدای آمریکا گفت که دو طرف نزدیک به یک سال سخت کار کرده اند و پیش نویس متنی را تهیه کرده اند که در آن «تمام مسائل عمده را مورد رسیدگی قرار داده ایم.»

شاهین در پاسخ به پرسشی درباره انتظارات شان از جلسه پیش رو با آمریکا، بدون اشاره به تاریخ دقیق این مذاکرات، گفت: «ما امیدواریم بر سر خروج نیروها به یک توافق برسیم.»

زلمی خلیل زاد، رئیس گروه مذاکره کننده آمریکا، که بیش از یک هفته در افغانستان بوده است، چهارشنبه در توئیتی نوشت که برای گفتگو با طالبان عازم قطر است: «اگر طالبان در دوحه به وظیفه اش عمل کند، ما هم چنین خواهیم کرد و توافقی را که در حال کار روی آن بوده ایم به انجام خواهیم رساند.» خلیل زاد می گوید در روزهای اخیر در کابل برای نهایی کردن تیم مذاکره کننده میان افغان ها با رهبران آن کشور کار کرده است. خلیل زاد پیش از سفر به دوحه، در پاکستان توقفی خواهد داشت.

در متن پیش نویس یک جدول زمانی مورد پذیرش دو طرف برای خروج نیروهای آمریکا در ازای تضمین طالبان به عدم تبدیل خاک افغانستان به پایگاهی برای تروریسم فراملی تشریح شده است.

ضامن های بین المللی - احتمالا چین، روسیه، و سازمان ملل متحد - و کشورهای همسایه - از جمله پاکستان و ایران - شاهد امضای توافق میان آمریکا و طالبان خواهند بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG