لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۷

طالبان مسئول حمله به پایگاه نظامی آمریکا در ننگرهار


مقامات در شرق افغانستان می گویند طالبان روز دوشنبه حمله ای ناکام را علیه پایگاه نظامی آمریکا در نزدیکی مرز پاکستان ترتیب دادند.

مقامات افغان و ناتو می گویند گروهی از بمب گذاران انتحاری طالبان حمله ای هماهنگ شده را علیه مقر آمریکایی ها در استان شرقی ننگرهار انجام دادند.

سخنگوی فرماندار ننگرهارگفت حمله اخیر با انفجار بمب ها و به آتش کشیدن خودروهای نظامی در محله پارکینگ آغاز شد و سه بمب گذار انتحاری بر نگهبانان خارجی تاسیسات شلیک کردند. درگیری حدود سه ساعت طول کشید و سخنگوی فرمانداری ننگرهار گفت هلیکوپترهای ناتو نیز به آن پیوستند.

مقامات ناتو می گویند هیچ یک از پرسنل در این حمله کشته نشد. مقامات محلی نیز گزارشی از آسیب های نظامی و غیرنظامی منتشر نکردند.

یک سخنگوی طالبان مسئولیت حمله را برعهده گرفت. این درگیری در نزدیکی جاده ای کلیدی برای کامیون های ناتو در مسیر انتقال کالا از بندر کراچی به نیروهای بین المللی در افغانستان، رخ داد. طی هفته گذشته موجی از حملات طالبان در افغانستان بیش از صد نفر را به کشتن داده است.

ناتو قرار است تا پایان سال آینده میلادی به ماموریت خود در افغانستان پایان دهد و نیروهای بین المللی به مرور از این کشور خارج می شوند.

مقامات افغان می گویند خروج نیروهای ناتو محلی از نگرانی ندارد زیرا ارتش ۳۵۰
هزار نفره و آموزش دیده افغانستان قادر به تامین امنیت پس از سال ۲۰۱۴ است.

XS
SM
MD
LG