لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۹

طلا راسی: از شلاق برای پوشیدن مینی ژوپ تا طراحی مایو برای ستاره های هالیوود


عکس صفحه اول سایت طلا راسی با طراحی مایو هایی که او انجام داده است.
عکس صفحه اول سایت طلا راسی با طراحی مایو هایی که او انجام داده است.

یک طراح ایرانی آمریکایی که مایوهای طراحی او توسط ستاره هایی چون کریستن سوارت مورد استقبال قرار گرفته است، کتابی درباره مد با عنوان "مد آزادی است" نوشته که در حاشیه آن سرگذشت این دختر جوان مورد توجه رسانه های آمریکا قرار گرفته است. سرگذشتی که در بخشی از آن در ایران بخاطر نوع پوشش شلاق خورده بود.

طلا راسی طراح مد مقیم ایالت ویرجینیا در سال ۲۰۰۵ حرفه اش در دنیای مد را شروع کرد.

ابتدا در ۲۱ سالگی، با کمک پدر و مادرش یک شرکت تولید تی شرت به راه انداخت اما شرکت موفق نبود و دوام نیارود. در سال ۲۰۰۸ یک بوتیک باز کرد که به دلیل بحران اقتصادی امریکا آن هم موفق نشد.

سرانجام در سال ۲۰۰۹ مارک "در به در" را به راه انداخت. یک مارک مایو های لوکس که نخست آنها را سفارشی طراحی و تولید می کرد اما بعد با کمک سرمایه گذاران کارش رونق پیدا کرد.

مایو های مارک "در به در" اینک در امریکا و دوبی قابل خریداری است. حال ستاره های مشهوری مانند کریستن استوارت مایو های طراحی شده توسط طلا را می پوشند.

طلا راسی برای الهام گرفتن و خلق طراح های جدید به نقاط مختلف سفر می کند و می گوید در جدید ترین کلکسیونش از لندن الهام زیادی گرفته است.

توئیتر طلا راسی

او دوران نوجوانی اش را در ایران گذراند و یادآوری کرده که زمانی برای پوشیدن دامن و لباس کوتاه در ایران با مجازاتی چون شلاق روبرو شد.

طلا در سال ۲۰۰۰ پس از آنکه برای پوشیدن یک دامن کوتاه (مینی ژوپ) ۴۰ ضربه شلاق خورد ایران را ترک کرد. اما دهسال گذشته هم سال های آسانی برای او نبوده است. این مدساز جوان درطول سال های زندگی در خارج از ایران، برای هر موفقیت کوچکی که به دست آورده زحمات زیادی کشیده است.

او ابتدا یک مدرک تحصیلی در رشته "بیزینس" یا مدیریت بازرگانی به دست آورد اما در طول این مدت دوبار هم رسما اعلام ورشکستگی کرده است. اما بالاخره لحظه ای که منتظر آن بود فرا رسید. سال گذشته ناگهان برگزارکنندگان مسابقه ملکه زیبایی جهان Miss Universe با طلا راسی تماس گرفتند: "می دونید چیه؟ زندگی من بدون آزادی معنی و مفهومی ندارد. مدهای من هم نموداری از تفکر آزادیخواهانه من هستند. به نظر من مد وسیله ای است برای نشان دادن حس آزادی که در یک زن وجود دارد. برگزارکنندگان مسابقات ملکه زیبایی جهان هم با این فکر من هم عقیده هستند و این شعار زندگی مرا که با کار آن ها همخوانی دارد دوست دارند."

طلا راسی اخیرا کتابی نوشته با عنوان "مد آزادی است". در مصاحبه با وب سایت اکسپرس بریتانیا، گفته است که برای او مد یعنی آزادی و ابراز هویت.

او می گوید این کتاب را برای همه زنانی نوشته که احساس می کنند به رویاهایشان نخواهند رسید. کتاب "مد آزادی است" در ماه سپتامبر به بازار می آید.

XS
SM
MD
LG