لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۴۰

نامه تاجزاده به رهبری: جنگ طلبان را طرد کنید


مصطفی تاجزاده، معاون وزیر کشور در دولت محمد خاتمی، در نامه ای به رهبر ایران، از او خواسته است که به حمایت از تیم مذاکره کننده هسته ای ایران ادامه دهد و تحت تاثیر گروهها و شخصیت های تندرو و «جنگ طلبان داخلی» که خود را «دلواپس» میخوانند نشود.

به گزارش وبسایت کلمه، تاجزاده که در زندان اوین به سر میبرد، تحریم های سالهای گذشته را نتیجه تحرکات همین گروههای افراطی و تندرو دانسته و از آیت الله خامنه ای خواسته است که آنها را طرد کند تا کشور با دیگر «سیبل تهاجمات غربی ها نشود.»

این زندانی سیاسی در نامه خود با اشاره به همایش «دلواپسیم» برگزار کنندگان این همایش را دلواپسان رانت و قدرت خواند نوشت:« من نگران تأثیر تلاش های مزبور بر افکار عمومی نیستم، بعکس آن را از این جهت مثبت ارزیابی می کنم. آن چه نگران کننده است تأثیر احتمالی مساعی افراطیون بر جناب عالی است. من نمی توانم نقش تخریبی این جریان را در دادن بهانه و فرصت به آمریکایی ها برای ارجاع پرونده کشورمان به شورای امنیت سازمان ملل و صدور قطع نامه های پی در پی تحریم نادیده بگیرم.»

تاجزاده در ادامه نامه خود با برشمردن اظهار نظرهای تند مخالفان مذاکرات هسته ای، به شکست مذاکرات ۱۳۸۴ و مذاکرات لاریجانی – سولانا اشاره کرد و آن را نتیجه تندروی های همین گروهها دانست؛ مذاکراتی که به اعتقاد تاجزاده اگر به ثمر مینشست، مانع وضع تحریمها و وارد آمدن خسارت به کشور میشد.

تاجزاده، در بخش دیگری از نامه خود آورده است :« توصیه من به جنابعالی پیروی از سیره رهبر فقید انقلاب، پشتیبانی بدون لکنت زبان از مذاکرات و تفاهم حاصله و طرد تندروهاست. منظورم محدود کردن آزادی اظهارنظر انتقادی آنان نیست بلکه ناامید شدنشان از تغییر مواضع رهبری است. مادام که جناب عالی از گفتگو با آمریکا و ۱+۵ و تلاش برای دست یابی به توافق نهایی دفاع می کنید، از پشتیبانی بدون چشم داشت ما نیز برخوردار خواهید بود.»

این نخستین بار نیست که این زندانی سیاسی از زندان به رهبر ایران نامه نوشته است. تاجزاده پیشتر در نامه هایی جداگانه به آیت الله خامنه ای به نقد عملکرد او، دولت احمدی نژاد و اطرافیان رهبر پرداخته بود.

تاجزاده یک روز پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ بازداشت و اسفند ماه ۸۸ با سپردن وثیقه آزاد شد اما دوباره و با شکایت از سردار مشفق، از فرماندهان سپاه پاسداران، زندانی شد.
XS
SM
MD
LG