لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۷

رویارویی شورشیان تاجیکستان با دولت


 نمایی از شهر خوروگ، مرکز منطقه خودمختار گورنو-بدخشان در نزدیکی کوه های پامیر
نمایی از شهر خوروگ، مرکز منطقه خودمختار گورنو-بدخشان در نزدیکی کوه های پامیر
ستیزه گران مسلح در تاجیکستان که اخیرا در زدوخوردهایی مرگبار با نیروهای امنیتی درگیر شدند، علیرغم آتش بس حاضر نشده اند خلع سلاح شوند یا یک جنگ سالار سابق را تحت تعقیب قرار دارد تحویل دهند.

دادستان کل تاجیکستان روز شنبه گفت نبرد سنگینی که ۱۷ سرباز، ۳۰ شورشی و یک غیر نظامی را کشت، نگرانی هایی را در مورد ثبات کشور به وجود آورده است. منابع امنیتی گفتند مقامات دومین مرحله عملیات نظامی را رد نکرده اند.

پس از آن که رییس جمهوری تاجیکستان روز سه شنبه هلیکوترهای تهاجمی، زرهپوش و هزاران سرباز را در پی کشته شدن ژنرال نظراوف، رییس امنیت منطقه خود مختار گورنو- بدخشان در نزدیکی مرز افغانستان به آنجا فرستاد، رزمندگان در رویارویی با دولت درگیر شده اند.

مقامات تاجیک، طالب آیومبکف جنگ سالار سابق را به هماهنگ ساختن قتل نظراوف و رهبری یک گروه مافیایی که مواد مخدر، تنباکو و سنگ های قیمتی از مرز افغانستان به تاحیکستان قاچاق می کند متهم می سازند.

آیومبکف، رهبر شورشی در جریان جنگ داخلی ۹۷-۱۹۹۲ که در پی فروپاشی اتحاد شوروی براه افتاد، هرگونه درگیری در مرگ نظراوف را تکذیب می کند.

تاجیکستان فقیر ترین جمهوری اتحاد سابق است، اما برای عملیات تحت رهبری آمریکا در افغانستان مهم است و یک مسیر انتقالی اصلی برای قاچاق تریاک به روسیه و اروپای غربی تلقی می شود. ناظران می گویند ادامه خشونت در آنجا ممکن است نآآرامی هایی را در قرقیزستان و ازبکستان موجب شود.

روسیه، که هنوز ۶ هزار سرباز در تاجیکستان دارد، نگران گسترش بی ثباتی در سراسر آسیای مرکزی است.
XS
SM
MD
LG