لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۳

زوج آمریکایی که در حمله تاجیکستان کشته شدند، در سفر دور دنیا بودند


دو دوچرخه سوار آمریکایی که در تاجیکستان در یک حمله کشته شدند، از واشنگتن دی.سی بودند و شغل هایشان را ترک کرده بودند تا بتوانند دور دنیا دوچرخه سواری کنند.

این زوج، جی آستین و لارن گیهگن نام داشتند. هر دو ۲۹ ساله بودند و بیش از یک سال بود که در جاده ها دوچرخه سواری می کردند. جی اصالتا هل نیویورک بود و لارن نیز اهل کالیفرنیا بود.

این زوج دوچرخه سوار در وبلاگ خود از تجربیاتشان در کشورهای مختلف و مهربانی و سخاوتمندی افرادی که آشنایی قبلی با آنها نداشتند می نوشتند. آنها در آفریقا، اروپا، و آسیای مرکزی دوچرخه سواری کرده بود و در تاجیکستان کشته شدند.

دو گردشگر دوچرخه سوار آمریکایی، یک هلندی و یک سوئیسی روز یکشنبه گذشته در حمله با خودرو و چاقو در حدود ۱۰۰ کیلومتری جنوب پایتخت جان خود را از دست دادند.

اختلاف برسر عامل حمله

داعش مسئولیت این حمله را برعهده گرفت. اما دولت تاجیکستان، یک گروه اسلامگرا که فعالیتش ممنوع است، به نام «حزب نهضت اسلامی تاجیکستان» را مسئول این حمله اعلام کرده است. رهبری این گروه، اتهام دولت را رد کرد و سپس روز سه شنبه نیز داعش ویدیویی منتشر کرد که ظاهرا پنج فردی را که حمله را مرتکب شده اند نشان می داد که بیعت خود را با ابوبکر البغدادی، رهبر داعش، اعلام می کردند.

اما وزارت کشور تاجیکستان با اشاره به آنچه ادعا می کرد اعترافات یکی از متهمان بازداشت شده است، روز ۳۱ ژوئیه در بیانیه ای گفت مهاجمان تحت رهبری یک «عضو فعال» حزب نهضت اسلامی تاجیکستان این حمله را انجام داده اند.

وزارت کشور تاجیکستان این عضو فعال را کسی که در «ایران آموزش دیده» توصیف کرد و گفت مهاجمان در نظر داشتند به افغانستان فرار کنند اما به نوشته «رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی» مقامات تاجیک برای اثبات ادعای خود و در رد ادعای داعش، سندی منتشر نکرده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG