لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۳

رئیس جمهوری تایوان به ایالات متحده سفر می‌کند، چین از آمریکا خواست مانع این کار شود


تسای اینگ ون، رئیس جمهور تایوان، در ماه جاری برای دیدارهای دیپلماتیک با متحدانش در دریای کارائیب، چهار شب را هم در ایالات متحده به سر خواهد برد. مسئله‌ای که باعث خشم مقام‌های چین شده است.

به گزارش رویترز، معاون وزیر خارجه تایوان اعلام کرده است که رئیس جمهوری این کشور در جریان سفر به کشورهای کارائیب، برای چهار شب هم در ایالات متحده توقف خواهد کرد.

انتظار می‌رود که ترانزیت‌های تسای اینگ ون در نیویورک و دنور باشد.

با این حال مقام‌های پکن می‌گویند که تایوان یکی از استان‌های این کشور است و حق برقراری ارتباط دیپلماتیک با دیگر کشورها را ندارد. چین به ایالات متحده هشدار داده که مسئله تایوان، مهم‌ترین و حساس‌ترین موضوع در روابط دو کشور است.

زمستان سال گذشته شی جین پینگ، رئیس جمهور چین گفته بود که این کشور به دنبال یکپارچگی صلح‌آمیز با تایوان است، اما استفاده احتمالی از «زور» برای کنترل این جزیره را نیز رد نکرده بود.

تسای اینگ ون، رئیس جمهور تایوان، در واکنش به این سخنان از جامعه بین‌الملل خواسته بود با حمایت از تایوان، به این کشور برای مواجهه با چین کمک کنند.

پکن تایوان را بخشی جدانشدنی از چین می‌داند و خود را تنها مرجع قانونی در تعامل با آمریکا و کشورهای جهان می‌خواند.

سیاست ایالات متحده در این زمینه شناسایی «چین واحد» است، اما پرزیدنت دونالد ترامپ قانونی را امضا کرد که براساس آن ایالات متحده می‌تواند به تایوان برای دفاع از خود کمک کند و به این کشور سلاح بفروشد.

واشنگتن روابط رسمی با تایوان ندارد، اما بر اساس قانون موظف به کمک به دفاع از آن جزیره است. پنتاگون از سال ۲۰۱۰ تا کنون بیش از ۱۵ میلیارد دلار تسلیحات به تایوان فروخته است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG