لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۱۶

اداره اطلاعات دولت تایوان تعطیل شد


تایوان ۲۰ سال پیش برای استقرار دموکراسی حکومت نظامی را لغو کرد. اما یکی از نشانه های گذشته سلطه جویانه آن طی هفته جاری به تاریخ می پیوندد. «اداره اطلاعات دولت» پس از ۴۰ سال سانسور و ۲۵ سال خدمات رسانه ای تعطیل شد.

«اداره اطلاعات دولت» روز یکشنبه و همزمان با آغاز دوره دوم ریاست جمهوری پرزیدنت ما اینگ جو برچیده خواهد شد. این اداره در سرزمین اصلی چین و پیش از آن تاسیس شد که «حزب ملی گرا» به تایوان متواری شود. مقامات می گویند در حال ساده تر کردن دولت و همگونی آن با همکاران خارج از کشور هستند که چنین نهادی را ندارند.

تحلیلگران سیاسی تایوان می گویند مدت مدیدی است که عملکردهای اصلی این اداره در گذشته منسوخ شده اند. سانسور اخبار داخلی و دیکته کردن پوشش اخبار و دستچین کردن فیلم های هوادار ایدئولوژی سوسیالیسم برای مخاطبان تایوانی از آن جمله است. همین نهاد در سالهای ۱۹۷۰ و زمانی که ظهور چهره چین قدرتمند، تایوان را از نظر سیاسی منزوی کرده بود، از جامعه جهانی درخواست کمک کرد.

دانیل هوانگ، نماینده پیشین تایوان که زمانی یکی از مقامات «اداره اطلاعات دولت» بود می گوید دموکراسی سبب شده است که فعالیت و وجود این اداره دیگر معنایی نداشته باشد.

او می گوید از آن جا که تایوان انتخابات دموکراتیک برگزار می کند، خبرنگاران محلی می توانند مستقیما با رئیس جمهوری مصاحبه کنند و مراجعه به «اداره اطلاعات دولت» برای توضیحات سیاست داخلی ضرورتی ندارد. هوانگ می گوید از آن جا که حکومت نظامی لغو شده و روند استقرار دموکراسی آغاز شده است، نقش این اداره در فعالیت رسانه های داخلی کمتر و کمتر شده است.

حزب ملی گرای تایوان از زمان تاسیس دولت خود در سال ۱۹۴۹ در تایپه که سرزمین اصلی چین را به کمونیستهای مائو واگذار کردند، به هدف بازپس گیری این سرزمینها، حاکمیت استبدادی و خودکامه ای را اداره کرده اند.

طی سالهای اولیه که ملی گراها کنترل تایوان را به دست گرفته بودند، «اداره اطلاعات دولت» با جدیت و قاطعیت فعالیت روزنامه ها و یا نشریاتی را که حاکمیت ملی گراها را مورد پرسش قرار می داد، ممنوع کرده بود. تلاش این اداره بخشی از سرکوب گسترده و اغلب مرگبارتری بود که به آن «ترور سفید» می گفتند. در اوایل سالهای ۱۹۸۰، همین اداره انتشار نشریات آغازگر جنبش دموکراسی را متوقف کرد. این جنبشی بود که بعدها و پس از ریشه دواندن دموکراسی در این کشور، به حزب اصلی مخالف دولت بدل شد.

تایوان در سال ۱۹۸۷ و پس از گذشت بیش از یک دهه از توسعه اقتصادی سریع، برای برداشتن فشار از روی شهروندان کشور و نیز وفاداری به ائتلاف غیررسمی با ایالات متحده، در نهایت حکومت نظامی را لغو کرد. طی سالهای بعد بسیاری از نهادهایی که زمانی مسئولیت حاکمیت استبدادی داشتند، برچیده شدند و یا عملکرد آنها برای هموار کردن راه برای دموکراسی مجدداً سازمان دهی شدند.

فیلیپ ینگ، وزیر «اداره اطلاعات دولت» که به زودی مسئولیت او در این سمت به پایان می یابد، می گوید عملکرد اداره او به طور ناگهانی در خدمت مطبوعات آزاد درآمد و برای تبلیغ تایوان در خارج از کشور، نشریاتی منتشر می کرد.

پرزیدنت ما اینگ جو در مراسم خداحافظی و تعطیلی «اداره اطلاعات دولت» گفت که سرنوشت این اداره از روزی که حکومت نظامی لغو شده، مورد پرسش قرار گرفته است.

آقای ما اینگ جو گفت جهان احساس کرده است که تایوان در حال تغییر است، اما حکومت نظامی لغو شده بود و بسیاری از مردم نمی دانستند که چگونه با شیوه جدید رهبری روبرو شوند و «اداره اطلاعات دولت»، به ویژه در ارتباط با فهم نقش آن در آینده با چالش بزرگی روبرو بود.
XS
SM
MD
LG