لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۷

اجرای یک رقص به یاد خودسوزی «پدر آزادی بیان» در تایوان


یک فستیوال رقص در تایوان، به محلی برای یادبود از قربانیان سیاسی این کشور تبدیل شد و یک گروه رقص، اجرایی به یاد خودسوزی «پدر آزادی بیان تایوان» داشتند.

در یک خانه چوبی قدیمی در یک حیاط غم انگیز در وسط شهر تایپه، رقصنده ای برهنه می شود و خودسوزی یک فعال سیاسی را در ۲۸ سال پیش به صحنه می آورد.

این اجرای نمادین درباره «کنگ نان-چنگ» فعال مدنی تایوان است که از او به عنوان «پدر آزادی بیان» تایوان یاد می شود. چنگ، سردبیر یک مجله سیاسی بود که در سال ۱۹۸۹ پیش از تبدیل جزیره تایوان به یک دموکراسی و هنگامی که پلیس کوشید او را به اتهام آشوبگری دستگیر کند، خود را آتش زد و کشت.

این نمایش از جمله آثار برجسته جشنواره چهار روزه است که توسط «سای ئویی-یه» پیشگام رقص مدرن در جزیره تایوان بنیاد گذاشته شده است.

نمایش هائی که به وسیله این گروه تهیه و اجرا می شود، معمولابه زمینه های اجتماعی، از حقوق بشر گرفته تا مسائل ارضی می پردازد.

موضوع اصلی جشنواره چهار روزه امسال – که روز پنج شنبه آغاز شد – مربوط به هفتادمین سالگرد قتل عام تایوانی ها به دست ارتش ملی چین است که به نام رویداد فوریه ۲۸ خوانده می شود. در سال ۲۸ فوریه ۱۹۴۷ دولت چین قیام ضد خود را در تایوان به شدت سرکوب کرد و گفته می شود بین ۱۰ تا ۳۰ هزار نفر در این روز کشته شدند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG