لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۶

به رغم مخالفت‌ها در تایوان، چین اقداماتی برای اتحاد انجام می‌دهد


بخش انگلیسی صدای آمریکا - یک مقام ارشد در پایتخت تایوان پیش بینی می کند که هشدار روز سه شنبه چین به تایوان برای پرهیز از پیگیری استقلال سیاسی، آغاز یک رشته اقدام های جدید با هدف کشاندن آن جزیره دموکراتیک به زیر کنترل پکن است.

لی که چیانگ، نخست وزیر چین، در گزارشی به کنگره ملی خلق چین در پکن گفته بود دولت او «با عزمی راسخ» با هر گونه تلاشی برای جدایی تایوان از چین «مخالفت کرده و آن را مهار می کند». تایوان که بیش از هفتاد سال به طور مستقل خود را اداره کرده، هرگز از منظر قانون اساسی اعلام استقلال نکرده است.

معاون امور چین در تایوان در گفتگویی با صدای آمریکا گفت دولت چین پس از یک نشست سالانه ۱۰ روزه قانونگذاری طیفی از کارشناسان را از تایوان به جلساتی دعوت می کند تا درباره برنامه شی جینپینگ، رئیس جمهوری چین، مبنی بر صلح، یکپارچگی، گفتگو و توسعه مشترک بین دو طرف بحث کنند. دولت تایوان یکپارچگی را رد کرده است.

چین از زمان جنگ داخلی در سال ۱۹۴۰ ادعای مالکیت تایوان را داشته است و استفاده از زور را در صورت لزوم رد نکرده است. بیش از ۸۰ درصد مردم تایوان مخالف اتحاد با چین هستند.

مقام تایوانی با اشاره به برگزاری نشست های تجاری و دانشگاهی بین دو طرف از فشار پکن برای به کار بستن یک رشته فعالیت ها و تصویب قوانین برای پیشبرد برنامه پنج محوری رهبر چین در باره تایوان خبر می دهد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gifXS
SM
MD
LG