لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۸

چهار کانديدای شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت بازداشت شدند


چهار کانديدای شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت بازداشت شدند
چهار کانديدای شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت بازداشت شدند

اخیرا چهار فعال دانشجویی عضو دفتر تحکیم وحدت -- علی قلی زاده، محسن برزگر، علیرضا کیانی و محمد حیدرزاده -- بازداشت شده اند. این چهار نفر، نامزد انتخابات آینده شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت بودند که قرار بود به صورت مجازی، برگزار شود.

به نوشته سایت دانشجو نیوز، معلوم نیست چه ارگانی مسول بازداشت این چهار نفر است اما به نظر می رسد دلیل بازداشت آنها، نامزدی در انتخابات دفتر تحکیم وحدت باشد.

پویان محمودیان، فعال دانشجویی در آلمان و عضو سابق انجمن اسلامی دانشگاه امیرکبیر می گوید که به علت فشارها و محدودیت های اعمال شده از طرف نهادهای اطلاعاتی و امنیتی بر سازمان دانشجویی دفتر تحکیم وحدت، این مجموعه قرار بود امسال انتخابات خود را با حضور اعضا در فضای مجازی برگزار کند. اما به گفته وی، نهادهای امنیتی حتی تحمل انتخابات مجازی را نداشتند و این چهار نفر را بازداشت کردند.

آقای محمودیان معتقد است که این چهار فعال دانشجویی، احتمالاً تحت فشار برای اعتراف به همکاری با گروه های مخالف نظام هستند و می افزاید که برخی از سایت های نزدیک به نهادهای امنیتی، مانند رجانیوز، پیش از بازداشت این چهار نفر، با انتشار گزارش هایی زمینه را برای بازداشت آنان، فراهم کرده بودند.

در سالهای اخیر، فشاربر تشکل های دانشجویی خصوصا دفتر تحکیم وحدت بیشتر شده است و محدودیت های زیادی بر فعالیت های این تشکل اعمال می شود.

پویان محمودیان می گوید از ابتدای به روی کار آمدن دولت محمود احمدی نژاد در سال ۸۴، با نهادهای دانشجویی مستقل و منتقد در دانشگاه ها، خصوصا دفتر تحکیم وحدت، سرناسازگاری داشتند که در دوره اول ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد، به برخوردهای داخل دانشگاهی، غیرقانونی اعلام کردن انجمن های اسلامی، و غیره، محدود میشد. اما پس از انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته و اعتراضات مردمی، فشارها بسیار تشدید شده است تا جایی که حتی کوچکترین ارتباط بین اعضای فعال دفتر تحکیم وحدت، توسط نهادهای اطلاعاتی و امنیتی ردیابی و منجر به بازداشت آنها می شود.

XS
SM
MD
LG