لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۳

اثر جدید یک خواننده ایرانی در ونکوور با بازخوانی غزل مشهور حافظ


«طاهره فلاحتی» خواننده ایرانی که در ونکوور کانادا زندگی می کند.
«طاهره فلاحتی» خواننده ایرانی که در ونکوور کانادا زندگی می کند.

«طاهره فلاحتی» خواننده موسیقی سنتی ایران، با بازخوانی یکی از غزلیات مشهور حافظ، تصنیف جدید و شادی با عنوان «ثلاثه غساله» منتشر کرد. این پروژه مشترک با همکاری حسین میمنی، آهنگساز و نوازنده سه تار تولید شده است.

طاهره فلاحتی چند سالی است برای ادامه فعالیت های هنری خود به کانادا مهاجرت کرده است و در شهر ونکوور زندگی می کند.

او پس از اجرای چند پروژه در فضای موسیقی قاجار، تصمیم گرفت قطعه ای امروزی‌تر اجرا کند و پس از مشورت با حسین میمنی به سراغ «ثلاثه غساله» رفت؛ شعری از حافظ که با این بیت آغاز می شود: ساقی حدیث سرو و گل و لاله می رود / وین بحث با ثلاثه غسّاله می رود. فرهنگ دهخدا در شرح «ثلاثه غساله» نوشته است: سه پیاله ٔ شراب که بوقت صبح نوشند و آن شوینده ٔ غمها و شوینده ٔ فضول تن و مزیل کدورت بشریات باشد.

طاهره فلاحتی در گفتگو با صدای آمریکا می گوید: «یکی از بزرگترین چالش های من برای اجرای این تصنیف، که توأم با پیچیدگی هایی در ترکیب شعر یا موسیقی و ریتم است، استخدام منطقی المان هایی چون تحریر و ادای کلام در تصنیف خوانی بود که کمی با آنچه در گذشته خوانده بودم، فاصله داشت. البته این چالش به سرعت به فرایندی خلاقانه و لذتبخش تبدیل شد که قضاوت نتیجه آن با مخاطبین خواهد بود.»

حسین میمنی که موزیک ویدئو یا نماهنگی ثلاثه غساله را نیز ساخته است، ضمن تلاش خود برای وفاداری به ارزش های بنیادین زیباشناسی و موسیقیایی ایرانی این اثر، از المان های امروزی متنوعی برای جلب توجه نظر مخاطبین عام نیز بهره گرفته است.

او در گفتگو با صدای آمریکا می گوید: «این اثر ساخته و پرداخته شخصیت پسامهاجرت موزیسین هایی است که بیش از یک دهه از خاستگاه این موسیقی دور هستند. در نتیجه، سه‌گاهی که در کانادا متولد می شود و جامه روز بر تن می‌کند، حداقل برای تولید کنندگان اثر، نوید بخش پتانسیل های تولد دوباره و شاید بالیدن موسیقی ایرانی در بیرون مرزها است، این بار به قامتی بلندتر از دیوارهای بین موسیقی جدی و مخاطب عام.»

در اجرای ثلاثه غساله، بیژن رحمانی تنبک می زند و مرجان آل خمیس نوازنده کمانچه است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG