لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۷

در سالروز استقلال اوکراین، دست‌کم ۱۵ تن در حمله موشکی روسیه کشته شدند


 سالروز استقلال اوکراین
سالروز استقلال اوکراین

پس از چند روز هشدار درباره احتمال حمله مسکو در سالروز استقلال اوکراین، رئیس‌جمهوری این کشور از «کشته‌شدن دست‌کم ۱۵ نفر و زخمی‌شدن حدود ۵۰ نفر» در حمله چهارشنبه نیروهای روسیه به یک ایستگاه قطار در مرکز این کشور خبر داد.

ولودیمیر زلنسکی، در جریان سخنرانی ویدئویی در جلسه شورای امنیت سازمان ملل گفت که حمله‌ای مرگبار در چاپلین، شهری با جمعیتی درحدود ۳۵۰۰ نفر در منطقه دنیپروپتروفسک رخ داده‌ است.

دفتر ریاست‌جمهوری، همچنین از کشته‌ شدن یک کودک ۱۱ ساله بر اثر شلیک راکت در نقطه‌ای دیگر از این منطقه خبر داد.

اوکراین، خود را برای حملات شدید روسیه در حوالی روز جشن ملی آماده کرده‌ بود. این روز در اوکراین به‌ مناسبت اعلام استقلال از اتحاد جماهیر شوروی که در سال ۱۹۹۱ صورت گرفت، جشن گرفته می‌شود.

امسال روز ملی اوکراین‌، مصادف با شش‌ماهه شدن تهاجم روسیه به این کشور است.

این در حالی است که برگزاری جشن‌های عمومی که قرار بود به‌ مناسبت بزرگداشت استقلال اوکراین، این هفته در کی‌یف انجام شود، به‌دلیل «افزایش تهدیدات روسیه» ممنوع‌ شده‌ بود.

سازمان ملل روز دوشنبه اعلام کرد که پس از تهاجم‌ روسیه به اوکراین، تاکنون نزدیک به ۵۶۰۰ غیرنظامی از جمله بسیاری از کودکان در اوکراین کشته‌ شده‌اند.

پس از انفجار خودروی داریا دوگینا، دختر الکساندر دوگین، نظریه‌پرداز ناسیونالیست روس و «متهم شدن اوکراین به بمب‌گذاری» از سوی روسیه، نگرانی از واکنش‌های انتقام‌جویانه مسکو، افزایش یافت.

زلنسکی و همسرش با یک دقیقه سکوت و گذاشتن «دسته گل‌های زرد و آبی به رنگ پرچم ملی» در مقابل یک بنای یادبود در کیف، پایتخت اوکراین، به سربازهای کشته‌شده وطن‌شان ادای احترام کردند.

این دو سپس به‌ همراه رهبران گروه‌های مذهبی اوکراین، در یک تجمع در کلیسای جامع سنت سوفیا، شرکت کردند.

XS
SM
MD
LG