لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۳۱

تحریم های جدید آمریکا علیه سوریه و حامیان آن


ایالات متحده آمریکا اعلام کرده است قصد دارد تحریم هایی علیه رژیم سوریه و حامیان آن، از جمله حزب اله لبنان، وضع کند.
یک مقام آمریکایی که هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه را در سفر به غنا همراهی می کند، روز جمعه گفت ایالات متحده تحریم های حتی سخت تری علیه دولت و نهادهای سوریه و کسانی را که از کوشش های آنها برای سرکوب مردم حمایت می کنند به اجرا می گذارد.

دیوید کوهن معاون وزارت خزانه داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی گفت حزب اله به دلیل کمک به سرکوب مردم سوریه به فهرست تحریم ها اضافه می شود.
کوهن گفت: پس از رفتن رژیم اسد، مردم سوریه و تمام جامعه جهانی سال ها به یاد خواهند داشت که حزب اله و حامی آن ایران، به رژیم در کشتن هزاران سوری بی گناه کمک کردند.

تصمیم آمریکا در حالی اعلام می شود که فعالان حقوق بشر می گویند نیروهای دولتی روز جمعه به بمباران جدیدی علیه شهر حلب دست زدند، و به حمله علیه نواحی زیر کنترل شورشیان ادامه دادند.
گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه از گلوله باران مرکز تجارتی کشور و زدوخوردهایی بین سربازان و شورشیان گزارش داد و گفت گلوله باران هایی در دیگر مناطق نزدیک نیز صورت گرفته است.

خبرنگاران در داخل حلب گفتند نیروهای دولتی روز پنجشنبه قادر شدند بخش هایی از شهر را دوباره تصرف کنند و بسیاری از شورشیان به شمال عقب نشینی کردند. شورشیان قبول می کنند که ازنظر اسلحه و مهمات با کمبود روبرو هستند، اما فرماندهای آنها روز جمعه به خبرنگاران گفتند به نبرد ادامه خواهند داد.
بریتانیا روز جمعه گفت نزدیک ۸ میلیون دلار برای خرید تجهیزات ارتباطی و تدارکات پزشکی به شورشیان سوریه پرداخت می کند.

ویلیام هیگ وزیر امور خارجه گفت بریتانیا اسلحه و مهمات به شورشیان نخواهد داد و از پول برای تهیه کالاهایی از جملع تلفن های همراه و ماهواره ای، ژنراتورهای برق و دستگاه های تصفیه آب استفاده خواهد شد. او به خبرنگاران گفت کمک همچنین وسایل حفاظتی برای غیر نظامیان در مناطق مناقشه خواهد بود.

هیگ در مقاله ای در روزنامه تایمز می گوید این اقدام جهت گیری در جنگ داخلی سوریه نیست، و اضافه می کند خطر بی نظمی کامل و خلاء قدرت چنان بزرگ است که ما باید مناسباتی با کسانی که ممکن است در آینده بر سوریه حکومت کنند برقرار سازیم.

هیگ گفت بریتانیا بر تماس با اوپوزیسیون سوریه خواهد افزود، و به شورشیان یادآور خواهد شد که آنها باید به معیارهای حقوق بشر پای بند بمانند.
بریتانیا قبلا کمی بیش از ۲ میلیون دلار برای حمایت غیر نظامی از شورشیان اختصاص داد.
هیگ به خبرنگاران گفت مردم سوریه نمی توانند تا ابد در انتظار حل مناقشه باقی بمانند.

در این میان، دیپلمات ها می گویند اخضر ابراهیمی وزیر سابق امور خارجه الجزایر ممکن است جای کوفی عنان را به عنوان فرستاده سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب به سوریه بگیرد.

عنان هفته پیش استعفا داد و نبود وحدت در شورای امنیت را مسئول دانست.
اخضر که از ۱۹۹۱ تا ۱۹۹۳ وزیر امور خارجه الجزایر بود، پس از کمک به پایان جنگ داخلی لبنان در دهه ۱۹۶۰ بعنوان فرستاده جامعه عرب، دریایی از تجربه را در پست جدید همراه خواهد آورد.

ابراهیمی همچنین به عنوان نماینده سازمان ملل متحد در افغانستان پیش و پس از حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ در آمریکا و در عراق بعد از حمله ۲۰۰۳ آمریکا خدمت کرد.
XS
SM
MD
LG