لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۰۶

موافقت سوریه و سازمان ملل متحد با اجرای طرح صلح عنان


موافقت سوریه و سازمان ملل متحد با اجرای طرح صلح عنان
موافقت سوریه و سازمان ملل متحد با اجرای طرح صلح عنان

در میان آتش بسی که بارها با خشونت خدشه دار شده است، دولت سوریه و سازمان ملل متحد موافقت کرده اند توافقنامه صلح پیشنهادی کوفی عنان را اجرا کنند.

سخنگوی عنان روز پنجشنبه گفت این توافقنامه رئوس نقش یک تیم پیشگام ناظر در سوریه، و نیز مواد نطارت بر آتش بس یک هفته ای را مشخص می سازد.

سخنگوی عنان گفت ناظران با نمایندگان اوپوزیسیون درباره توافقنامه مشابهی گفتگو می کنند.

پیشتر، بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد گفت سوریه قرارداد آتش بس را کاملا اجرا نکرده است، اما او از شورای امنیت خواست با یک ماموریت سه ماهه موافقت کند. بان کی مون هیات ناظر ۳۰۰ نفره ای را که در تقریبا ۱۰ محل در سوریه مستقر خواهد شد، پیشنها کرده است.

یک تیم کوچک پیشگام از ناظران در این هفته کار در سوریه را آغاز کرد.

قرار است معاون عنان و رییس اداره صلحبانی سازمان ملل متحد شورای امنیت را از وضعیت فعلی در سوریه آگاه سازند.

در این میان، فعالان حقوق بشر می گویند سربازان دولتی سوریه و بریدگان از ارتش روز پنجشنبه در شهر دیر الزور به زد و خورد پرداختند. گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه می گوید نبرد یک کشته و چند زخمی برجا گذاشت. گروه همچنین از گلوله باران شهر حمص خبر می دهد.

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا به وزیران امور خارجه عرب و اروپایی در گردهمایی «دوستان سوریه» در پاریس پیوسته است.

او روز چهارشنبه گفت وضع سوریه به «نقطه عطف مهمی» رسیده است.

رییس شورای ملی سوریه گفت جلسه «دوستان سوریه» در حالی که جامعه بین المللی به استفاده از تحریمها برای زیر فشار گذاشتن بشار اسد نگاه می کند مهم است، با این حال به اقدامات دیگر، از جمله حفاظت از شهروندان نیاز است.

XS
SM
MD
LG